Haberi Paylaş

Giresun Tamzara Dokuması, Ivana Sert'in Başmankenliğini Yaptığı Defileyle Tanıtıldı

Güncel Haberler

Tamzara dokuması, İvana Sert'in başmankenliğini yaptığı defileyle tanıtıldıGİRESUN? un Şebinkarahisar İlçesi'nde, Tamzara Mahallesi Güzelleştirme Derneği öncülüğünde, yöreye özgü Tamzara Dokuması'nın tanıtımı amacıyla, 2. Tamzara Defilesi gerçekleştirildi.

Tamzara dokuması, İvana Sert'in başmankenliğini yaptığı defileyle tanıtıldı

GİRESUN? un Şebinkarahisar İlçesi'nde, Tamzara Mahallesi Güzelleştirme Derneği öncülüğünde, yöreye özgü Tamzara Dokuması'nın tanıtımı amacıyla, 2. Tamzara Defilesi gerçekleştirildi. Koreografisini modacı Uğurkan Erez'in hazırladığı defilenin baş mankenliğini Ivana Sert yaptı.

Tarihi Tamzara Mahallesi'nde gece geç saatlerde gerçekleştirilen defilenin açılışında konuşan Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, ilçenin tarihi itibariyle önemli bir merkez olarak konumlandığını ve Osmanlı'ya sancak beyliği, Cumhuriyet'te vilayetlik yapmış kadim bir şehir olduğunu söyledi. Tamzara dokumasının tarihi el sanatlarından kalma önemli bir ürün olduğunu kaydeden Başkan Yılancı, '1800'lü yıllarda Tamzara'da bulunan 1500 tezgahın sayısı, Cumhuriyetin ilk yıllarında 100'e kadar düşmüş, giderek kan kaybetmiştir. Sanayileşme ve başka faktörlerle de günümüzde de çok azaldı. AB projesiyle unutulmaya yüz tutmuş Tamzarayı gün yüzüne çıkardık, ev hanımlarını meslek sahibi yaptık ve ekonomilerine katkı sağladık. Kaymakamlık ve belediye öncülüğünde Tamzara dokuması bu hale geldi. İnanıyorum ki bu etkinlik ile birlikte Tamzara dokuması ulusal ve uluslararası pazarda yerini bulur' diye konuştu.

Keman sanatçısı Ceren Aksan'ın konserinin ardından Denim Tasarımcılar Derneği Başkanı Ahmet Giray Yılmaz'ın hazırladığı ve Tamzara dokumalarının yer aldığı, 'His koleksiyonu' adlı ve baş mankenliğini İvana Sert'in yaptığı defile gerçekleştirildi. 40 mankenin katıldığı defilenin ardından Ahmet Giray Yılmaz'ın doğum gününün kutlanmasıyla etkinlik sona erdi.

Görüntü sıralaması

Defileden görüntüler

İvana Sert ve diğer mankenlerin görüntüleri

Başkan Yılancı'nın konuşması

Detaylar

Haber-Kamera: Hakan KABAHASANOĞLU

(Tür: Yurt)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şebinkarahisar Uğurkan Erez Edibe Şahin Ivana Sert Politika Güncel Haberler

title