FETÖ'nün İlk Kurşunu: Hrant Dink Cinayeti - Haberler
Haberi Paylaş

FETÖ'nün İlk Kurşunu: Hrant Dink Cinayeti

Haberler.Com - Güncel

Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve savcılığın tutuklama istediği iki jandarma görevlisinden Uzman Çavuş Abdullah Dinç tutuklandı. Şüphelilerin cinayet anında olay yerinde olduğunu tespit eden savcılık, Dink cinayetini "FETÖ'nün ilk kurşunu" olarak tanımladı.

Hrant Dink cinayetinde soruşturması kapsamında gözaltına alınan 27 kişiden Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç, Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs, FETÖ/ PDY üyesi olmak, kasten adam öldürmek" suçun tutuklandı. Yusuf B. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, Hrant Dink cinayetini, "FETÖ'nün ilk kurşunu" olarak nitelendirdi. Savcılık, ilk kurşundan itibaren sürecin 15 Temmuz darbe girişimine kadar gittiğine dikkat çekti.

DİNK'İN ÖLDÜRÜLMESİNE NEZARET VE İŞTİRAKTEN TUTUKLAMA

Cinayet anına ait güvenlik kamerası görüntülerinde olay yerinde jandarma olduğundan şüphelenilen kişiler tespit edilmişti. Savcı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 27 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Emniyetteki gözaltı işlemleri tamamlanan İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Abdullah Dinç ve Yavuz Bozca, akşam saatlerinde Çağlayan Adalet Sarayı'na çıkarıldı. Dinç ve Bozca, Cumhuriyet Savcısı Kökçü tarafından tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Abdullah Dinç tutuklanırken, Bozca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

DİNK VE SAMAST İZLENDİ

Savcının mahkemeye sevk yazısında, Abdullah Dinç ve Yavuz Bozca'nın cinayet zamanında olay yerinde bulunduğu, cinayetten önce ve sonra tetikçi Ogün Samast ve Hrant Dink'i izlediği belirtildi. Şüpheli jandarmaların 'FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün nihai amacı doğrultusunda, Hrant Dink'in öldürülmesine nezaret, yardım ve iştirak ettikleri belirlendiği' gerekçesiyle tutuklanmaları talep edildi. Olay yerindeki jandarmaların şu an gözaltında bulunan Yüzbaşı M.D. ve Yüzbaşı A.B.S. tarafından koordine edildiği de iddia edildi.

EYLEM GERÇEKLEŞTİREN BİLİNDİĞİ HALDE MÜDAHALE EDİLMEDİ

Savcı Kökçü'nün sevk yazısında, bir kısım kamu görevlilerinin 'eylemi başından sonuna kadar planlayıp icrasının yolunu açtıklarını ve denetlediklerini' belirtti. Eylemin ve gerçekleştireceklerin bilindiği halde müdahale edilmediğini belirtilen sevk yazısında, "Dink'in öldürülmesi eylemini engellememişler, aksine suça iştirak etmişlerdir" denildi.

JANDARMA AYAĞI SORUŞTURMADAN AYRILDI

Savcılık, kamu görevlilerinin bir kısmı hakkında dava açıldığını ancak jandarma ile ilgili olarak o dönemde itibariyle yapılan tespit ve delillere ulaşılamadığı için, cinayetin jandarma ayağının soruşturmadan ayrıldığı ifade edildi.

YÜZBAŞI VE ASTSUBAY DARBE GİRİŞİMİNDEN TUTUKLANMIŞ

Dink cinayetinin jandarma ayağındaki şüphelilerden Yüzbaşı M.D ile astsubay Y.K'nin 15 Temmuz'da darbeci grup ile hareket ettiğini ve Jandarma Genel Komutanlığı binası önünde silahlı çatışma sonucu yakalandığı belirtildi. Dink davasının da şüphelisi olan bu iki şüphelinin darbe soruşturması kapsamında Ankara'da tutuklu olduğu belirtildi.(Kaynak: Habertürk)

Haberler.Com - Güncel

Gökalp Kökçü Ogün Samast Hrant Dink Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title