Haberler

Bakan Özer: "İlk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sırasına 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık"

Güncelleme:

Bakan Özer: "İlk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sırasına 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık" "Tüm okullarımıza 3 milyar 750 milyonluk bir bütçeyi göndermiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Sancaktepe'de...

Bakan Özer: "İlk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sırasına 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık"

"Tüm okullarımıza 3 milyar 750 milyonluk bir bütçeyi göndermiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Sancaktepe'de Arif Nihat Asya Anadolu Lisesinde 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı'na katıldı

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sancaktepe'de Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi'nde düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı'nda yaptığı konuşmada, "Yardımcı kaynak problemini de ilk kez çözdük ve ilk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sırasına sadece ders kitaplarını değil, 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sancaktepe'de Arif Nihat Asya Anadolu Lisesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı'na katıldı.

"Eğitimin önüne konmuş olan tüm antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırıldı"

Son 20 yılın Türkiye Cumhuriyeti eğitim tarihinde devrimsel dönüşümlerin olduğu çok nadide bir döneme tekabül ettiğini söyleyen Bakan Özer, "Bu dönem okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yükseköğretime kadar bu ülkenin evlatlarının eğitimin tüm kademesine çok rahat bir şekilde erişebilmeleri için devasa yatırımların yapıldığı bir dönemdir. İşte bu dönemde ilk kez okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 11'lerden yüzde 93'lere, ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 44'lerden yüzde 90'lara, yükseköğretimdeki okullaşma oranları yüzde 14'lerden yüzde 48'lere ulaşmıştır.

300 binlik dersliklerimizin sayısı bugün itibarıyla 857 binlere çıktı. Yani 1 milyona yakın. 2000'li yıllardan önce eğitimin önüne konmuş olan tüm antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırıldı bu dönemde. Hatırlayın, bu ülkede kız çocuklarının, bu ülkenin evlatlarının eğitime erişiminin önünde başörtüsü engeli vardı. Kız çocuklarımız, kadınlarımız yükseköğretim kurumlarının kapısında acılı hikayelerle kendi ülkesinde parya olmanın eziyetini çekiyorlardı. İmkan bulanlar yurt dışına gidip kendi ülkelerini terk ederek eğitim almak zorunda kaldılar" dedi.

"Yardımcı kaynak problemini çözdük"

Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ücretsiz ders kitaplarının tüm öğrencilerin sıralarının üzerinde hazır edildiğini ifade eden Bakan Özer, "Sadece bununla kalmadık. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla uzun yıllardan beri eğitim sistemimizde kronik bir problem olarak siz değerli velilerimizin üzerinde ciddi maddi külfetler oluşturan yardımcı kaynak problemini de ilk kez çözdük ve ilk kez 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle tüm öğrencilerimizin sırasına sadece ders kitaplarını değil, 130 milyon yardımcı kaynağı da ücretsiz olarak bıraktık. Böylece okullardaki yardımcı kaynak problemini de kökünden çözmüş olduk. Okulların temizliği ile ilgili her yıl gecikmeli şekilde sisteme giren temizlik elemanlarını ilk kez eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce okullarımıza gönderdik. İlk kez eğitim sistemindeki tüm okullara bütçe gönderdik. İstedik ki okullarımız temizlik malzemesini, kırtasiye malzemesini, küçük onarımlarını ve en önemlisi eğitim öğretim materyallerini, diğer donatımlarını hiç kimseye ihtiyaç duymadan karşılasın. Bu bağlamda tüm okullarımıza 3 milyar 750 milyonluk bir bütçeyi göndermiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.

Eğitim sisteminin kronik bir problemi olan kayıt esnasındaki bağış problemini de kökünden çözdüklerini söyleyen Bakan Özer, "Okullarımızın ihtiyacını karşılamak için göndermiş olduğumuz 3 milyar 750 milyon TL'nin şu ana kadar 2 milyar 150 milyonunu okullarımız kullanabildiler. Hala okullarımızın bütçesindeki 1 milyar 600 milyon TL, okulların ihtiyacının karşılanması için hazır bulunuyor. Eğitime bu kadar devasa yatırım yapmış olan bir hükümetin okulların ihtiyacını karşılayamaması mümkün müdür? Mümkün değildir. İşte ilk kez bu yaptığımız bütçe gönderme uygulamasını, inşallah, bundan sonra da devam ettireceğiz. 4 bin 256 okulun büyük onarımını ve güçlendirmesini de tamamladık. Temel Eğitimde 10 bin okul projesi, yeni okullar, yeni anaokulları ve köy yaşam merkezleri ile eğitim öğretime hazırlıklı bir şekilde girmenin büyük mutluluğunu duyuyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mahmut Özer Ziya Selçuk Sancaktepe Haberler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

7 Ekim'deki baskının sembol ismi olmuştu! Hamas'ın kaçırdığı genç kadının cansız bedeni bulundu

7 Ekim'deki baskının sembol ismi olmuştu! Hamas'ın kaçırdığı genç kadının cansız bedeni bulundu

Amasya'da büyükbaş hayvana balta ve bıçakla eziyet eden 5 kişi tutuklandı

Amasya'da büyükbaş hayvana balta ve bıçakla eziyet eden 5 kişi tutuklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title