Haberler

Duman avcıları 24 saat görev başında

Güncelleme:

Duman avcıları 24 saat görev başında Orman yangınını erken fark edebilmek için gözlerini kırpmadan gözetleme yapıyorlar Antalya'da orman alanlarına hakim gözetleme kulelerinde görev yapan orman işçileri, yangının erken fark edilebilmesi için adeta gözünü kırpmadan 24 saat çevreyi...

Duman avcıları 24 saat görev başında

Orman yangınını erken fark edebilmek için gözlerini kırpmadan gözetleme yapıyorlar

Antalya'da orman alanlarına hakim gözetleme kulelerinde görev yapan orman işçileri, yangının erken fark edilebilmesi için adeta gözünü kırpmadan 24 saat çevreyi gözetliyor

ANTALYA - Ormanlık alanlarda yangınların erken fark edilebilmesi için hakim tepelere kurulan gözetleme kulelerinde görev yapan orman işçileri, 24 saat adeta göz kırpmadan duman avcılığı yapıyor.

Akseki Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde, Yaylacık, Arıtaşı ve Karlık bölgelerinde orman alanlarına hakim 3 tepede bulunan gözetleme kulelerinde görev yapan orman işçileri, Akseki'de yaşanabilecek orman yangınlarının erken fark edilebilmesi için çevreyi gözetliyor. Gözetleme kulelerinden bölge 24 saat takip ediliyor.

Akseki Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 1960 metre rakımlı Yaylacık Tepesi gözetleme kulesinde görev yapan orman işçileri, en küçük bir dumanda anında telsiz ile merkezi bilgilendiriyor. Merkezde en yakın bölgede bulunan arozözlerle de yangına ilk müdahaleyi yapmak üzere anında hareket ediliyor.

Yaylacık kulesi bölgenin en yüksek kulesi

Akseki Orman İşletme Müdürü Cem Demirtürk, yaklaşık bin 900 metre rakımlı Yaylacık yangın gözetleme kulesinin bölgede bulunan kulelerde en hakim kule olduğunu söyledi.

Akseki bölgesinde toplam 3 yangın kulesi bulunduğunu söyleyen Demirtürk, "Yaylacık Tepesinde bulunan yangın gözetleme kulemiz işletme müdürlüğümüzün en yüksek kulesidir. Bu kulemizin haricinde Karlık ve Arıtaşı olmak üzere 2 tane daha yangın gözetleme kulesi var. Arıtaşı kulesi işletmemizin güney ucunda, karlık kulesi ise en kuzeyde kalan kulemizdir. İşletme Müdürlüğümüz yaklaşık 220 bin hektarlık sahayı kapsıyor. Kulemizin görüş alanı içerisinde bu sahanın yarısı rahat görülmektedir. Bazı sahalar ise derin dere içerisinde kör noktalar mevcuttur. Dumanın görülmesi halinde yaklaşık mevki tayini yapılarak araçlar çıkartılmaktadır" dedi.

"Kuleler 6 ay faal"

Yangın gözetleme kulelerinin yılın 6 ayında faal olduğunu anlatan Demirtürk, "Kulelerimiz yılın 6 ayı faaldir. Mayıs ayının sonlarına doğru hava halleri dikkate alınarak kulelerimiz, telsizlerimiz çalışmaya başlar. Personellerimiz kulelerimizde yatırlar. Gözetlemelerine ara vermeden nöbetleşerek devam ederler. Yılsonu kasım ayı başlarında kulelerdeki personellerimizi indiririz. Kulelerimizin görüş alanı içerisinde kuzeyde Konya, Seydişehir, Beyşehir, Doğu tarafımızda Gündoğmuş, Güneyimizde Manavgat ve Batı tarafı Taşağıl işletme Müdürlüğü ile çevrilidir. Kulelerimiz aynı zamanda bu işletme müdürlüklerinde mevcut kuleler ile birlikte ortak görüş alanlarını da takip ederek yangınlarda irtibatlı olarak birlikte hareket ediyorlar" diye konuştu.

"Yaylacık kulesinin güney kesimi yangına en hassas olan yerler"

1960 metre rakımlı Yaylacık kulesinin önemine değinen Demirtürk, "Yaylacık kulemizin güney kesimi yangına en hassas olan yerlerdendir. Burası Güçlüköy, Gündoğmuş, Manavgat sınırında kalan ormanlık alanlar. Buralar işletme müdürlüğümüzün yangına en hassas olan noktalarıdır. Kulelerimizde görevli personellerimiz 7/24 dürbünler eşliğinde gözetleme yapmaya devam etmektedir. Olası yangınlarda ilk tespitleri kulelerimiz yapmaktadır. Hemen en yakın ekipleri harekete geçirmektedir. Akabinde çalışmakta olan araçlar daha detaylı bilgiyi merkeze aktarmaktadır" dedi.

Kulelerdeki bir aksaklık bizi büyük zafiyete uğratır

Demirtürk, orman yangınlarında ilk müdahalenin önemine dikkat çekerek, "Orman yangınlarının tespitinde en önemli görevlerden birisi yangın gözetleme kulelerinden yapılan gözlemlerdir. Kulelerimiz merkezle telsiz aracılığı ile iletişim kurmaktadır. Kulelerimizde olabilecek bir aksaklık bizi büyük zafiyete uğratacaktır. Kulelerimiz yangının gözetlenmesi, takip edilmesi, idare edilmesi noktasında çok büyük önem arz etmektedir. Kulelerimizdeki personelin eğitimi, mıntıkayı tanıması çok hassas konular olup, yetişmiş eleman bu konuda çok önemlidir. Mıntıkasını tanıyan, mevkileri bilen, buralara hakim olan görevinin önemine haiz arkadaşlar bizler için vazgeçilmez birer unsurdur. Buralarda olabilecek bir zafiyet bizi orman yangınlarında başarısız olmamıza sebep olacaktır. Bu noktada personelimizin sağlığı, yaşam şartları, yaşam standartları bizim için birinci derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

"30 yıldır kulede görev yapıyorum"

Yaylacık Tepesi gözetleme kulesinde görev yapan Mesut Erdoğan, "30 yıldır Akseki Orman İşletme Müdürlüğünde çalışıyorum. 30 yıldır ise Akseki Orman İşletme Müdürlüğüne ait bin 900 metre rakımlı Akseki'nin en yüksek yangın gözetleme kulesinde 7-24 gözetleme yapıyoruz. Görevimizin ne kadar çok önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir yerde ilk dumanı gördüğümüzde en yakın merkezdeki ekiplerimizi yönlendiriyoruz. Durum tehlikeli olursa diğer şefliklerdeki araçlarımızı çıkartıyoruz. Burada 8 saat esasına göre nöbetleşe duruyoruz. 6 günde bir izin yaparak ailemizin yanına iniyoruz. 30 yıldır bu mesleği severek yapıyorum ve gururluyum." diye konuştu.

"24 saat gözetliyoruz"

Yaylacık Tepesi gözetleme kulesinde görev yapan orman işçisi Mehmet Sağlam, bin 900 rakımlı bölgede bulunan gözetleme kulesinde nöbet esasına göre çalıştıklarını söyledi.

Bölgede 'yangın mevsimi' olarak kabul edilen 6 ay boyunca gözetleme yaptıklarını kaydeden Erol, 'Sorumluluğumuzun farkındayız, bu nedenle görevimizi en iyi şekilde yapmanın gayreti içindeyiz. Kulede görevli arkadaşlarımla dönüşümlü olarak orman alanlarını izliyoruz. Ormanlık alanlarda en küçük bir duman görmemiz durumunda anında telsizle merkez kuleye bildirerek, dumanın görüldüğü yere en yakın yangın müdahale ekiplerinin yangın bölgesine yönlendirilmesini sağlıyoruz" dedi.

Görev yaptığı gözetleme kulesinin bölgenin en yüksek yerine kurulu olduğunu anlatan Mehmet Sağlam, şöyle konuştu:

"Bu tepe yaklaşık 60 bin hektar alana hakim bir bölge. Bir tarafı Seydişehir, Beyşehir, Gündoğmuş ve Manavgat sınırları. Bu sahamız çok geniş bir alana sahip. Buradan her şeyi net görebiliyoruz. Bu sahayı 24 saat gözetliyoruz. Burada geceli gündüzlü 24 saat 2 kişi görev halindeyiz. En ufak bir dumanı merkezimize, bölge müdürlüğümüze, Akseki işletmemize ve yangın ekiplerimize derhal bildiriyoruz. Ekiplerimizi hemen yangın mahalline sevk ediyoruz. Yangını takip ediyoruz. Merkezimize tekrar bilgi veriyoruz. Merkezimiz yangının büyüklüğüne küçüklüğüne göre ekiplerimizi yönlendiriyor."

Akseki bölgesi, kızılçam, karaçam, sedir, ardıç, köknar ve meşe ağaçlarının bulunduğu yaklaşık 220 bin hektarlık orman alanına sahip bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Gündoğmuş Antalya Güncel Haberler

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title