Patlama Sonrası Demirtaş'tan İlk Açıklama: Ayakları Kopanlar Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Patlama Sonrası Demirtaş'tan İlk Açıklama: Ayakları Kopanlar Oldu

Diyarbakır'daki patlama sonrası açıklama yapan Selahattin Demirtaş, "Ağır yaralılar var, ayakları kopanlar oldu." dedi.

 - Güncelleme:

Diyarbakır'da HDP'nin İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting sırasında trafoda patlama meydana geldi. Olayda ilk belirlemelere göre 2 kişi yaşamını yitirdi. 100'ün üzerinde yaralı var. Yaşanan patlama sonrası yarım kalan mitinge çıkamayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan ilk açıklama geldi.

DEMİRTAŞ'TAN İLK AÇIKLAMA

Twitter'dan açıklama yapan Demirtaş, "Birazdan Diyarbakır il binamızın önünde açıklama yapacağım. Hiçbir tahrike mahal vermeden herkesi il binamızın önüne davet ediyorum. Barış kazanacak, bundan emin olun ve sağduyuyu elden bırakmayın." dedi.

DEMİRTAŞ: AYAKLARI KOPANLAR OLDU

Öte yandan CNN Türk canlı yayınına katılan Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

"Benim konuşma yapmak için hazırlık yapıldığı dakikalarda patlama meydana geldi. Patlama yerinde bir trafo var. Patlamanın neden meydana geldiğini bilmiyoruz. 10 kadar arkadaşımız yaralı. Onlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Seçim kampanyamız başladığından bu yana hep aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye'nin barışa ihtiyacı var. Barışa ekmekten sudan daha çok ihtiyacımız var. Biz barış istiyoruz. Bizden tüm arkadaşlarımı il binası önüne çağırıyoruz. Orada gerekli açıklamayı yapacağız. Asla provokasyonlara gelmesinler. Biz seçim çalışmalarımızı aynen devam ettireceğiz. Birazdan il binası önünde açıklama yapacağım, trafo patlaması mı yoksa bir bomba mı bunu henüz bilmiyoruz. Ama etkili bir patlamaydı. Ağır yaralananlar oldu, ayakları kopanlar oldu.

"HERKESE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM"

Türkiye toplumu emin olsun, HDP bu tuzaklara düşmeyecek. Gerilim yaratmak isteyen odakların oyununa gelmeyeceğiz. Bazı yerlerde küçük gerilimler olmuş, arkadaşlarımız müdahale ediyorlar. Polislerinde dikkatli davranması için polisle ve emniyet müdürleriyle görüştüm. Müdahale edilmemesi konusunda. Arkadaşlarımız sahneden yaptıkları anonsla paniği önlediler. Yoksa çok büyük bir izdiham yaşanabilirdi. İzdiham olmadan alanı boşaltmayı başardılar arkadaşlarımız. Diyarbakır mitingini il binamız önünde gerçekleştireceğim. Yarın İstanbul'da yapacağım konuşmayla kampanyamızı bitireceğiz, İnşallah daha ağır bir faturayla karşılaşmayız. Beni aradılar emniyet müdürü, bilgi verdiler, olay yerine inceleme ekibi gönderiyorlar. Onlar da incelemeleri sonucuda gerekli görürlerse açıklama yaparlar. Ben herkese geçmiş olsun diyorum. Herkes rahat olsun biz barışı sağlayacağız.

TOPLANAN VATANDAŞLARA SESLENDİ

Selahattin Demirtaş olayın ardından iptal olan mitingden ayrılan ve HDP Diyarbakır İl Merkezi önünde toplanan vatandaşlara da seslendi.

Demirtaş şunları söyledi:

"İstasyon Meydanı'nda yüzbinlerce insan izdihamla birbirini ezsin istediler. Ama sabırlı olmak dışında elimizde başka çare yok. Başarmak zorundayız.

İncelemeler yapılıyor arkasında ne var bekliyoruz.
Biz şu yaptı bu yaptı demiyoruz ama bunu bir saldırı olduğu netleşirse kimin yaptığı açıklanırsa sadece biz değil Türkiye'nin önü açılır.
Bu tür işlerin üzerinin örtülmemesi lazım.

Emin olun doğru yoldayız. Meşru bir davamız var. Sadece kendimiz için değil bütün Türkiye rahat etsin diye yollardayız.

Yüce rabbim mazlumların yanındadır. Böylesine güçlü bir halkın karşısında hiçbir kirli tezgah duramaz."


İlgili Haberler

Haberler.Com - Güncel

Selahattin Demirtaş Diyarbakır Twitter Türkiye Politika Güncel Haberler

title