Haberi Paylaş

  Ditib'in İftarı Her Kesimi Bir Araya Getirdi

  Güncel Haberler

  Ditib'in İftarı Her Kesimi Bir Araya Getirdi

  DİTİB Genel Merkezi'nde düzenlenen iftar, DİTİB Köln Camisi din görevlisi Emre Şimşek'in Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

  DİTİB Genel Merkezi'nde düzenlenen iftar, DİTİB Köln Camisi din görevlisi Emre Şimşek'in Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

  DİTİB Genel Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, açılış konuşmasında, ramazan ayının anlam ve önemini anlattı. Bu yılki ramazan temalarının 'Ölçülü ol, israf etme' olduğunu belirten Aşıkoğlu, "Allah bizi bu günlere ulaştırdığı için hamd-ü senalar ediyoruz. Sıhhat, afiyet içerisinde Kadir Gecesi ve bayrama ulaşmayı temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

  SALDIRILARI KINADI

  Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Türk toplumunun sosyal hayatta her açıdan daha etkin hale gelebilmesi ve siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda içinde yaşadığı topluma daha fazla katkı sağlayabilmesi için eğitimin temel koşul olduğunu söyledi. Erciyes, "Hem ana dilleri Türkçeyi, hem Almancayı en iyi şekilde öğrenmeleri için çocuklarımıza ve gençlerimize destek olmalıyız. Toplumumuzun önünün daha da açılması ve süregelen sorunlara çözüm bulunması bugünkü çocuklarımızın ve gençlerimizin eliyle olacaktır. Onların bu yolda çağın gereklerine uygun, iyi bir eğitim almalarını sağlamalıyız" dedi.

  Son aylarda camilere yönelik artan saldırıları kınayan Erciyes, sorumluların bir an önce yakalanmasını talep etti. Erciyes, "Toplumların en kutsal mekanları olan ibadethaneleri hedef alanlara, inanç özgürlüğünü yok sayanlara dur demeliyiz" ifadesini kullandı.

  25 yıl önce Solingen faciasında aşırı sağcıların saldırısı sonucu 5 aile ferdini kaybeden Mevlüde Genç ile eşi Dursun Genç, DİTİB'in düzenlediği iftarın onur konuklarıydı.

  DİYALOĞA DEVAM ETMELİYİZ

  Almanya Protestan Kilisesi Yüksek Meclis Üyesi Detlef Göring de konuşmasında, cami saldırılarını eleştirerek, "Nasıl olur da camiler yakılabilir? Barışın temini ve toplumda aşılamaz zannedilen zıtlıkların aşılabilmesi için diyaloğa devam etmek gerekir" diye konuştu.

  Almanya Katolik Kilisesi Başpiskoposluğundan Prof. Günter Risse konuşmasında, DİTİB'in burada arabulucu ve ortak manevi hayat tarzı açısından önemli bir kurum olduğuna vurgu yaptı.

  Rusya kökenli bir haham olan, Liberal Yahudi Cemaati temsilcisi Evgenij Mulik de dinler arası ilişkilerin önemine değinerek çocukların diğer dinleri de tanıyıp öğrenmelerinin dünya barışı açısından öneminin altını çizdi.

  DİTİB HER KESİME AÇIK

  Köln Anakent Belediye Başkanı Henriette Reker, DİTİB'in bu yıl ramazan ayı için seçtiği 'Ölçülü ol, israf etme' temasının çok anlamlı ve isabetli olduğunu ifade etti. DİTİB'in kendi içine kapanmayıp her kesime karşı açık olmasının takdir edilmesi gerektiğini kaydeden Reker, "DİTİB, Köln'de dinlerin ortak kuruluna katkı verip, ortaya çıkabilecek sorunları öngörüp, önceden çözüm yolları aramak için yıllardır yapılan faaliyetlere katkı vermektedir. Bu kuruldaki dini cemaatler iki yılda bir belediye binasında bir faaliyet gerçekleştirmektedir. Bu yıl bu faaliyeti eylül ayında DİTİB gerçekleştirecek. Kanaatimce güzel ve örnek bir faaliyet olacaktır" dedi.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Kuran-ı Kerim Emre Şimşek Erciyes Köln Politika Güncel Haberler

  title