Haberler

Cumhurbaşkanı'na Suikast Davasında Duruşma Salonu Karıştı (2) - Yeniden

Abone Ol

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinde görevli askerlerin de aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi.

CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinde görevli askerlerin de aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi. Yoklamayla başlayan duruşmada MAK timinde görevli sanık astsubay Ömer Faruk Göçmen, savunmasını sürdürdü.

Ömer Faruk Göçmen savunmasında sık sık bilirkişi heyetinin raporlarının hatalı olduğunu ve kendilerinden önce Marmaris'e giden timin çatışmaya girdiğini, polisleri şehit ettiğini ileri sürdü. Araya giren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Aynı şeyleri değişik cümlelerle söyleyip duruyorsun. Maddi gerçeği biz değerlendireceğiz zaten. İki cümlede bir aynı şeyi tekrar ediyorsun" dedi.

SAVCIDAN TEPKİ

Bu uyarının ardından savunmasına sürdüren sanık Ömer Faruk Göçmen, "Biz gelmeden önce bilirkişi raporuyla sabit olan daha önceki çatışmaların kanıtıdır. Cumhurbaşkanı gitmiş, koruma görevi bitmiş, Turban otel önünde toplanan vatandaşlar da ayrılmış. O zaman olağanüstü bir durum olmalı ki polisler ellerinde silahlarla dolaşsın. Takviye polisler gelmeye devam ediyor. Saat 01.30 ile 02.00 arası maddi gerçeğin üzeri örtülüp olay bizim üzerimize yıkılmak isteniyor" diye konuştu.

Göçmen'in bu sözlerine Cumhuriyet Savcısı Ali Cenk Düzgün, "Orada bir darbe yaşanıyor, ne yapacak polis? Önlem almayacak mı" diye tepki gösterdi.

Bunun üzerine sanıkların büyük bölümü ayağa kalktı, tepkilerini sürdürdü, bağırdı. Araya giren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Hepiniz esas hakkında savunma yapıyorsunuz ama siz delil tartışması yapıyorsunuz aslında. Bu da tek taraflı olmaz. Sürekli olarak suçluyor, sürekli yanıt hakkına neden oluyorsunuz. Soruşturma makamlarını sürekli zan altında bulunduruyorsunuz" dedi.

ÇEVİK KUVVET DE SALONA GİRDİ

Ardından söz verdiği Cumhuriyet Savcısı Ali Cenk Düzgün, "Sanıklar savunma yaparken soruşturma ve iddia makamını delil karatmakla suçluyor" diye konuştu.

Bunun üzerine sanıklardan Enes Yılmaz oturduğu yerden "Zaten karattın" deyince, duruşma salonundaki tansiyon yükseldi. Mağdur ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının da devreye girmesiyle tartışma daha da büyüdü. Bunun üzerine içerideki jandarmanın yanı sıra çok sayıda çevik kuvvet polisi de salona girdi. Sanıkların etrafını sardı. Duruşmaya ara verildi.

'MAHKEME BAŞKANI GİBİ DAVRANIN' SÖZÜNE MEN CEZASI

Duruşmaya ara verildiği sırada sanık Enes Yılmaz tepkileri sürdürüp Mahkeme Başkanı'na yönelik, "Müşteki avukatı gibi davranıyorsunuz. Mahkeme başkanı gibi davranın" dedi. Bunun üzerine salondan atıldı. Ara karar veren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Enes Yılmaz'ın daha önce de eylemlerini tekerrür ettirdiği göz önünde bulundurularak, bundan sonraki celselere, karar oluşturulana kadar katılmama cezası verildi" dedi.

Sanıklardan Abdülhamit Gülerdem de daha önce, karar duruşmasına kadar men cezası almıştı.

KROKİYE SORUŞTURMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast düzenleyen darbeci askerlerin yargılandığı duruşma salonunun krokisini çizen tutuklu sanıklardan Dalaman Deniz Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı'nın eşi Elif Didem Avcı hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla soruşturma açıldı. Avcı, dün üzerinde 'Cengaverler' yazan mahkeme salonunun oturma düzeni, sanıkların giriş çıkış yaptığı yerlerin krokisini çizdiği belge ile güvenlik güçleri tarafından fark edilerek, yakalanmıştı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Muğla ilimizde Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Eylül 2017 tarihli celsede izleyici olarak duruşma salonunda bulunan sanıklardan Cenk Bahadır Avcı'nın eşi Elif Didem Avcı  tarafından çizilen duruşma salonunun krokisi olduğu anlaşılan ve üzerinde el yazısı ile birtakım notların bulunduğu (Cengaverler) belgenin gereğinin taktir ve ifası için başsavcılığımıza gönderilmesine ilişkin olarak; Cenk Bahadır Avcı'nın eşi olan ve krokiyi düzenleyen şüpheli Elif Didem Avcı hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddialarından Cumhuriyet başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır."

- Muğla

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Ali Cenk Marmaris Muğla Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
title