Haberler

Çerkeslerden rusya'nın ankara büyükelçisine tepki

Güncelleme:

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un 13 Şubat'ta bir yayın kuruluşunda yaptığı açıklamaya Çerkesler tepki gösterdi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un 13 Şubat'ta bir yayın kuruluşunda yaptığı açıklamaya Çerkesler tepki gösterdi. Yerhov'un açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Çerkesler basın açıklaması yaptı. İstiklal Caddesi yakınında Çoğulcu Demokrasi Partisi çağrısıyla toplanan Çerkesler Yerhov'u protesto etti. Çerkesya ve Abhazya bayraklarının açıldığı protestoda Büyükelçi Yerhov aleyhine sloganlar atıldı.

"TARİHİ GERÇEKLER HİÇ DE ÖYLE DEĞİLDİR"

Basın açıklamasını Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok yaptı. "Çerkesler, Rusların tarih sahnesine çıkmasından binlerce yıl öncesinden beri Kuzey Kafkasya'da yaşamaktadır" diyen Arslandok şunları söyledi:

"Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, 13 Şubat 2020 tarihinde verdiği demeçte, 19. yüzyılda Rus Çarlığı'nın yurtlarını işgal ettiği Çerkes halkına uyguladığı "Soykırım ve Sürgünü" yok sayan ifadeler kullanmış; söylediği yalanlarla tarihi tersyüz etmeye yeltenerek Çerkes halkını Rus şovenistlerce uydurulan düzmece bir tarihin öznesi yapmaya çalışmıştır. Yerhov, sanki Çarlık Rusyası "Soykırım ve Sürgün" suçunu işlememiş gibi davranarak, Çerkeslerin Rusya'ya yönelik tepkilerinin önyargılardan kaynaklandığı iddiasıyla, Türkiye'de birilerinin soykırım ve sürgün konusundaki bu güzel efsaneye inanmak istediğini söyleyebilmiştir. Çerkesler, Rusların tarih sahnesine çıkmasından binlerce yıl öncesinden beri Kuzey Kafkasya'da yaşamaktadır. Bölgede, çağına göre insani standartları çok yüksek barışçı bir kültür yaratmış ve kendilerine saldırılmadığı sürece de komşularıyla çok iyi geçinmişlerdir. Ayrıca Çerkeslerin bu karakteri dünyaca bilinmektedir."

Açıklamanın devamında "Rusya Federasyonu yöneticilerine sesleniyoruz" diyen Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük trajediye duyarsız kalmak, sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmak ve inkar etmek modern bir devletin yapacağı iş değildir. Soykırımı inkar eden bir devlet, gelecekte de böyle bir trajediye yol açacağı kaygısı vermektedir. Rusya Federasyonu yöneticilerine sesleniyoruz. Çerkes Soykırımını tanıyın, işlediğinizbu suç için özür dileyin, Kafkasya ve Çerkes yurdunun yeniden ihyası için üzerinize düşen sorumluluğu yüklenin, soykırımın yarattığı tahribatın giderilmesi için gerekli adımları atın, bu adımları atın ki, insanlığa dair içimizde yaşattığımız son kırıntıları da yitirmeyelim."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Aleksey Yerhov Kafkasya Ankara Rusya Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

Galatasaray- Lecce maçından kareler ALES NE ZAMAN? || ALES/2 saat kaçta? ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! SON DAKİKA DEPREMLER || Tokat'ta deprem mi oldu? Deprem nerede oldu? LGS 2. Tercihler ne zaman? e-Okul lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 11. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 25 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? 25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri
TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title