Haberler

  Avusturya'dan Bulgaristan ve Romanya'ya Schengen vetosu

  Güncelleme:

  Avusturya, Schengen Bölgesi'nin Bulgaristan ve Romanya'yı da içine alacak şekilde genişlemesi ile ilgili tasarıyı veto edeceğini duyurdu.

  Avusturya, Schengen Bölgesi'nin Bulgaristan ve Romanya'yı da içine alacak şekilde genişlemesi ile ilgili tasarıyı veto edeceğini duyurdu. Avusturya, Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul iki ülkesi Romanya ve Bulgaristan'ın vizesiz seyahat edilebilen Schengen Bölgesi'ne dahil edilmesini veto edeceğini açıkladı.

  Schengen Bölgesi'nin genişlemesine yönelik kararlar, Birlik üyesi ülkelerin oy birliğiyle alınıyor. AB bakanlarının Hırvatistan'ın Schengen'e katılmasını onaylaması bekleniyor ancak Bulgaristan ve Romanya konusunda farklı görüşler var. Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, "Romanya ve Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne katılmasını bugün veto edeceğim. Pek çok yerde çalışmayan bir sistemin genişlemesini yanlış buluyorum" ifadelerini kullandı.

  Viyana'nın "düzensiz göç" kaygısı

  Sığınma başvurusu sayılarının artışta olduğu Avusturya'da Bulgaristan ve Romanya'dan ülkeye gelecek olanların düzensiz göçü artıracağından endişe duyuluyor. Karner, ülkedeki duruma ilişkin, "Bu yıl 100 binin üstünde kişi yasal olmayan yollardan sınırı geçti" ifadelerini kullandı.

  Avusturya'nın, Türkiye'ye komşu olan Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne dahil edilmemesi yönündeki veto kararını Hollanda da destekliyor. Hollanda Göç Bakanı Eric van der Burg, "Bizim için Hırvatistan ve Romanya 'evet' ancak Komisyon'un Bulgaristan konusundaki önerisine katılmıyorum" dedi ve ülkedeki "yolsuzluk ve insan hakları" konuları konusundaki endişelerini vurguladı.

  Bulgaristan ile Romanya'nın Schengen Bölgesi'ne katılma kararı konusunda iki ülke beraber değerlendiriliyor ancak Hırvatistan bağımsız olarak ele alınıyor.

  AFP / AI,ET

  Kaynak: Deutsche Welle / Güncel

  Togo Cumhuriyeti Bulgaristan Avusturya Romanya Güncel Haberler

  Bakmadan Geçme

  ALES 1 ne zaman açıklanacak 2024? Bade İşcil kimdir? Bade İşcil kaç yaşında, nereli? Özgür Özel yabancı dil biliyor mu, Almana biliyor mu, hangi dilleri biliyor? Motorine indirim mi geldi? SON DAKİKA! Güncel motorin fiyatları! Dahiliye neye bakar, hangi hastalıklara bakar? 25 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 25 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25 Nisan 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Nisan Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 25 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 25 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 25 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title