Haberi Paylaş

Avusturya'dan Bulgaristan ve Romanya'ya Schengen vetosu

Güncel Haberler

Avusturya'dan Bulgaristan ve Romanya'ya Schengen vetosu

Avusturya, Schengen Bölgesi'nin Bulgaristan ve Romanya'yı da içine alacak şekilde genişlemesi ile ilgili tasarıyı veto edeceğini duyurdu.

Avusturya, Schengen Bölgesi'nin Bulgaristan ve Romanya'yı da içine alacak şekilde genişlemesi ile ilgili tasarıyı veto edeceğini duyurdu. Avusturya, Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul iki ülkesi Romanya ve Bulgaristan'ın vizesiz seyahat edilebilen Schengen Bölgesi'ne dahil edilmesini veto edeceğini açıkladı.

Schengen Bölgesi'nin genişlemesine yönelik kararlar, Birlik üyesi ülkelerin oy birliğiyle alınıyor. AB bakanlarının Hırvatistan'ın Schengen'e katılmasını onaylaması bekleniyor ancak Bulgaristan ve Romanya konusunda farklı görüşler var. Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, "Romanya ve Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne katılmasını bugün veto edeceğim. Pek çok yerde çalışmayan bir sistemin genişlemesini yanlış buluyorum" ifadelerini kullandı.

Viyana'nın "düzensiz göç" kaygısı

Sığınma başvurusu sayılarının artışta olduğu Avusturya'da Bulgaristan ve Romanya'dan ülkeye gelecek olanların düzensiz göçü artıracağından endişe duyuluyor. Karner, ülkedeki duruma ilişkin, "Bu yıl 100 binin üstünde kişi yasal olmayan yollardan sınırı geçti" ifadelerini kullandı.

Avusturya'nın, Türkiye'ye komşu olan Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne dahil edilmemesi yönündeki veto kararını Hollanda da destekliyor. Hollanda Göç Bakanı Eric van der Burg, "Bizim için Hırvatistan ve Romanya 'evet' ancak Komisyon'un Bulgaristan konusundaki önerisine katılmıyorum" dedi ve ülkedeki "yolsuzluk ve insan hakları" konuları konusundaki endişelerini vurguladı.

Bulgaristan ile Romanya'nın Schengen Bölgesi'ne katılma kararı konusunda iki ülke beraber değerlendiriliyor ancak Hırvatistan bağımsız olarak ele alınıyor.

AFP / AI,ET

Kaynak: Deutsche Welle / Güncel

Togo Cumhuriyeti Bulgaristan Avusturya Romanya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Deutsche Welle tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Deutsche Welle tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Deutsche Welle kurumudur.
title