Haber : Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk-İş Başkanı arasında asgari ücret diyaloğu: Gırtlağımızı sıkmasınlar? - Haberler

Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk-İş Başkanı arasında asgari ücret diyaloğu: Gırtlağımızı sıkmasınlar?

 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL'ye çıkarıldığını açıkladığı toplantıda Erdoğan ile Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasındaki diyalog dikkat çekti. Asgari ücret açıklamasının ardından Erdoğan, yanındaki Atalay'a "Mutabık mıyız?" diye sordu. Atalay, "Hayırlı olsun cumhurbaşkanım" diye yanıt verdikten sonra bu kez Erdoğan, "Gırtlağımızı sıkmasınlar?" sorusunu yöneltti. Atalay ise bu soruya, "Olur mu öyle şey?" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kameraların karşısına geçerek milyonların merakla beklediği asgari ücret ara zam oranını kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan, asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL'ye çıkarıldığı açıkladı.

Asgari ücret açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Gırtlağımızı sıkmasınlar' sorusu afallattı

Açıklamanın ardından gerçekleşen ilginç bir diyalog da kameralara yansıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanındakilere dönerek "Bir sorun yok değil mi? Mutabık mıyız?" diye sordu. Erdoğan'ın "Mutabık mıyız?" diye sorduğu Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Hayırlı olsun cumhurbaşkanım" diye yanıt verdi. Daha sonra Erdoğan, Atalay'a "Gırtlağımızı sıkmasınlar" sorusunu yöneltti.

Atalay ise, "Olur mu öyle şey?" diye karşılık verdi. Erdoğan'ın tekrar "Gırtlağımızı sıkmasınlar?" diye sorması üzerine Atalay, "Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk-İş Başkanı arasında asgari ücret diyaloğu: Gırtlağımızı sıkmasınlar sonra

Asgari ücrete zam yapılırken işveren de unutulmadı. Buna göre, asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmama uygulaması devam edecek. İş verenlere, işçi başına 100 TL destek verilecek.

Yeni asgari ücrette işçiden yapılan kesinti 969 lira oldu. Buna göre, işçiden SGK Primi için 905 lira, işsizlik sigortası için 64 lira kesinti yapılacak.

Asgari ücret açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Gırtlağımızı sıkmasınlar' sorusu afallattı

Asgari ücretin işverene maliyeti de merak edilenler arasında. Asgari ücret net olarak 5 bin 500 TL ancak brüt olarak 6 bin 471 lira. Yani işveren sigorta primi ve işsizlik sigortası primi hariç 6 bin 471 lira ödemek zorunda. İşverenin ödemek zorunda olduğu SGK Primi 1.003 lira, işsizlik sigortası primi ise 129 lira. Tüm bunların toplamıyla asgari ücretin işverene maliyeti 7 bin 603 liraya çıkıyor.

Haberler.com / Emre İliksiz - Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Asgari Ücret Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Hakyemez Açıkalın:

Allah işçilerimizden razı olsun asıl...

bekir yapici:

sendika baskanlari görevlileri asgari ücret almadiklari icin aslinda onlarinda tuzu kurudur malesef ülkemizde artik sendikalarinda rengi degisti.

Halit:

bu yeni değilki sendikalar asalaktır işçinin sırtında derebeylik yaşayan elitlerin yuvalarıdır

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title