Haberler

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu

Güncelleme:

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu. Zühtü Arslan'ın 12 yıllık görev süresinin 20 Nisan'da dolması nedeniyle bugün yapılan seçimde AYM'nin yeni başkanı 15 üyenin 9'unun oyunu alan Kadir Özkaya oldu.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme nedeniyle Zühtü Arslan'ın görev süresinin 20 Nisan'da dolması nedeniyle bugün saat 10.00'da başlayan oylama sonucunda yeni AYM Başkanı Kadir Özkaya oldu.

3 ADAY YARIŞTI

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için adaylığını; Anayasa Mahkemesi üyeleri Yusuf Şevki Hakyemez ve Yıldız Seferinoğlu ile Başkanvekili Kadir Özkaya açıklamıştı. 3 adayın yarıştığı seçimde 15 üyeden 9'unun oyunu alan Özkaya, AYM başkanlığına seçildi.

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus'ta doğmuştur. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun olmuştur.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunmuştur. 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atanmıştır. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004'te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atanmıştır. Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başlamıştır.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı'nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirmiştir. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 ve 5/3/2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. Seçildiği başkanvekilliği ve İkinci Bölüm başkanlığı görevini 4/4/2020 tarihinden itibaren yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Güncel

Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan Kadir Özkaya Güncel Haberler

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

Kazada 1 kişinin ölümüne neden olmuştu! Eylem Tok'tan sonra oğlunun duruşması da ertelendi

Kazada 1 kişinin ölümüne neden olmuştu! Eylem Tok'tan sonra oğlunun duruşması da ertelendi

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

500

Yorumlar (43)

mardinli yiğit:

vay be düz memur olarak işe girmiş, sonra refaransını bulup hakimliğe geçmiş.. sonrası zaten gelmiş.. insan gerçekten hayret ediyor.

352
31
yanıtYanıtla
Nuri Aga:

Liyakat....

yanıt47
yanıt5
Mehmet altıntaş:

çok merak ettim burada duz memurluk kavramı nedir mardinli yiğit kardeşim açıklayabilirmisin bir referansını bulmak nedir onuda merak ediyorum özür dileyerek mezuniyetiniz bölümü nedir onuda söylerseniz insanlar daha aydınlanır saygılar

yanıt9
yanıt25
selin çağlar:

İnan orayı bende anlayamadım, iktisadcılar iş bulamazken o zamanlarda

yanıt6
yanıt3
Betul Duzgun:

İdari hakimlige sınavla giriliyor. Tek tek yapmamışlar. İnsan is hayatına düz memur olarak başladı diye sınava girip yükselemez mi ? Hakimlige sınav kazanmadan geçeni nereden gördünüz. Hangi fakülte ve üniversiteden mezunsunuz.

yanıt14
yanıt7
Onur Yener:

Mardinli belli ki sen bir baltaya sap olamamışsın, bu hazımsızlığın başka bir açıklaması olamaz...

yanıt0
yanıt0
Beyaz:

anayasa mahkemesinin kararlarını takan yoktu şimdi mahkeme tümden yokoldu..

158
19
yanıtYanıtla
Beyaz:

Anayasaya uyan bir inanan doğru kararlar veren bir hakimmiş bu umutları arttırdı

yanıt2
yanıt1
Tamer Çakır:

Türkiye için hayırlı olsun

78
61
yanıtYanıtla
Erhan Sarac:

Reisin sözünden çıkıp bir iş yapamaz , neyse

91
14
yanıtYanıtla
Tüm 43 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title