Haberler

Ali Keven: "Tmo Nohut, Yeşil Mercimek ve Yağlık Ayçiçeği Taban Fiyatlarını Açıklamak Zorundadır"

Güncelleme:

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerinin taban fiyatına ilişkin; “Çiftçimiz piyasanın insafına terk edilmeden maliyetini kurtaracak bir taban fiyat bekliyor. TMO, fındık ve üzüm fiyatını açıkladığı gibi nohut, yeşil mercimek ve yağlık ayçiçeği taban fiyatlarını da açıklamak zorundadır” dedi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerinin taban fiyatına ilişkin; "Çiftçimiz piyasanın insafına terk edilmeden maliyetini kurtaracak bir taban fiyat bekliyor. TMO, fındık ve üzüm fiyatını açıkladığı gibi nohut, yeşil mercimek ve yağlık ayçiçeği taban fiyatlarını da açıklamak zorundadır" dedi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, nohut ve yeşil mercimek üreten çiftçilerin taban fiyat beklentisine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Keven'in açıklaması şöyle:

"Yozgat ilimiz yeşil mercimek üretiminde birinci, nohut üretiminde ise ikinci sıradadır. 2020 yılında 155 bin dekar alanda 17 bin ton yeşil mercimek üretilirken, 2021 yılında 185 bin dekar alanda 16 bin 730 ton yeşil mercimek üretildi. Bu sezon 20 bin ton yeşil mercimek hasat edilmesi bekleniyor. Yine 2020 yılında 712 bin dekar alanda 86 bin 417 ton nohut üretilirken, 2021 yılında 657 bin dekar alanda 68 bin 433 ton nohut üretildi. Bu sezon ise 75 bin ton nohut hasat edilmesi bekleniyor. Yani her yıl ortalama 100 bin ton bakliyat üreten Yozgatlı çiftçimiz nohut ve yeşil mercimekte ciddi bir taban fiyat bekliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tarım Kredi Kooperatifleri nohut ve yeşil mercimek taban fiyatlarını bir an önce açıklamalıdır. Çiftçimiz piyasanın insafına terk edilmeden maliyetini kurtaracak bir taban fiyat bekliyor. TMO, fındık ve üzüm fiyatını açıkladığı gibi nohut, yeşil mercimek ve yağlık ayçiçeği taban fiyatlarını da açıklamak zorundadır.

Yozgat'ta geçen yıl 4 bin 420 ton yağlık ayçiçeği ve 6 bin 300 ton çerezlik ayçiçeği üretimi yapıldı. Bu sezon ise 130 bin dekar yağlık ayçiçeği ekildi. Yani yaklaşık 20 bin ton ayçiçeği hasadı yapılacak. Özellikle yağlı tohumların stratejik olarak desteklenmesi gerektiğini Ukrayna savaşında yaşayarak öğrendik. Rusya'dan ham yağ yüklü gemilerin gelişini sevinçle beklemek zorunda kalmak istemiyorsanız ayçiçeği üreticisi daha fazla desteklenmeli ve hasat edeceği ürünün fiyatı devlet kontrolünde açıklanmalıdır. Önce 'Ekilmedik bir karış yer bırakmayın' deyip sonra da üreticiyi görmezden gelemezsiniz. Çiftçiye daha fazla destek verilirse, gübre tohum maliyetine temin edilirse çiftçimiz ithalat sorununu yok etmeye hazır."

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Ali Keven Yozgat Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title