Haberler

Alaçatı Ot Festivali'nde Renkli Kortej Yürüyüşü

Güncelleme:

İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen Alaçatı Ot Festivali kapsamında yapılan korteje çok sayıda kişi katıldı. Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli ve vatandaşların da katıldığı yürüyüşte yöresel kıyafet giyen vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Festival kapsamında ziyaretçiler yöreye özgü otlar ve yemekleri deneyimleme fırsatı buldu.

İzmir'in Çeşme ilçesinde bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Alaçatı Ot Festivali kapsamında yapılan korteje çok sayıda kişi katıldı.

Çeşme'nin Alaçatı Mahallesi'nde "öze dönüş" sloganı ve "şevketi bostan" temasıyla dün başlayan festival kapsamında Atatürk Bulvarı'nda kortej yürüyüşü yapıldı.

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşte yöresel kıyafet giyen vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu.

Müzik ve dans eşliğindeki yürüyüşe katılan çok sayıda kişi otların bulunduğu stantları ziyaret etti, yöreye özgü otlar ve yemekleri denedi.

Festival için ilçeye günübirlik ya da birkaç günlük ziyaret planlayanlar, Alaçatı sokaklarını gezdi.

"Katılımcılarımız son derece memnun"

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, yürüyüşün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, festivalde farklı etkinlikler sunduklarını belirtti.

Bu yıl ilk defa sokak sanatçılarının da festivalde yer alarak performans sergilediğini aktaran Denizli, "Bu yıl konsept öze dönüş oldu. Bunun da nedeni, katılımcıların festivalin ruhunun son yıllarda eskisi gibi olmadığını vurgulaması. Ben de kendi deneyimlerimden aynı şeyi gözlemliyordum. O nedenle burada yerli üreticilerimize ön plana çıkardığımız sadece Çeşme'nin ve Alaçatı'nın değil bölgemizin ürünlerinin, geleneklerinin tanıtıldığı bir festivale dönüşmesi için elimizden geleni yaptık. Aynı zamanda eğlenceleri de bununla birlikte özdeşleştirdik. Katılımcılarımız son derece memnun." diye konuştu.

Festivalde stant açan Aynur Akbaş da festivale en başından beri katıldığını belirterek, "Arapsaçı, biberiye, dağ kekiği, defne yaprağı ve karışık ot satıyorum." dedi.

Ot satan Mustafa İlbay, festivalin ikinci gününde hareket geldiğini ancak en büyük hareketi ise hafta sonu beklediklerini ifade etti.

Festivale katılmak için Ankara'dan gelen Birim Kaya, Alaçatı'ya ve festivale hayran olduğunu vurgulayarak, "Ben burada rahatlıyorum. Çok mutluyum. Festivalin sonuna kadar kalacağım. İzmir'i çok seviyorum, her yıl geliyorum." diye konuştu.

Arkadaşıyla stantları gezen Tuğba Bayoğlu ise her yıl gelip alışveriş yaptığını, festivalde çok eğlendiklerini söyledi.

Söyleşiler, edebiyat buluşmaları, konserler, doğa yürüyüşleri, ot yeme yarışması ve en fazla ot çeşidini toplama ile çocuklara özgü çeşitli etkinliklerin düzenleneceği Alaçatı Ot Festivali'ne bu yıl 1 milyonun üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Festival, 21 Nisan'da sona erecek.

Kaynak: AA / Güncel

Lal Denizli Denizli Alaçatı İzmir Çeşme Kültür Eğitim Güncel Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Bakmadan Geçme

Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu? Hicret ne demek? Müslümanlar, Mekke'den Medine'ye ne zaman hicret ettiler? 2024 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri puan ve sıralama açıklandı mı? J.D. Vance kimdir? Trump'ın başkan yardımcısı adayı James David Vance kaç yaşında ve ne iş yapıyor? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Teklif meclisten geçti mi? Bugün (16 Temmuz) hava nasıl olacak? İstanbul'da yağmur yağacak mı? Meteoroloji il il hava durumu tahminleri! Polislik bölümü için kaç puan gerekli? PMYO puanı kaç? POLİSLİK TYT mi, AYT mi? Cenk Tosun Fenerbahçe'de! Cenk Tosun İstanbul'a geldi mi? Sağlık kontrolünden geçti mi? YÖK ATLAS neden açılmıyor? YÖK Atlas sorgulama ekranı (https://yokatlas.yok.gov.tr/) Az önce deprem mi oldu? 16 Temmuz en son depremler kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! YKS TABAN PUANLARI 2024 | YÖK ATLAS 2 ve 4 yıllık üniversite puan ve başarı sıralaması sorgulama ekranı! 16 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? ÖSYM YKS TERCİH KILAVUZU | Üniversite kontenjanlarına nereden bakılır? Üniversite puanları belli oldu mu?
Hulusi Akar'dan '3. Dünya Savaşı çıkar mı?' sorusuna tedirgin eden yanıt

Hulusi Akar'dan "3. Dünya Savaşı çıkar mı?" sorusuna tedirgin eden yanıt

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title