Haberler

Ahmet Ertegün'ün Adı, Oxford Üniversitesi'nde Ölümsüzleşecek

Dünyaca ünlü müzik adamı, yapımcı Ahmet Ertegün'ün adına eşi Mica Ertegün, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde İnsani Bilimler Yüksek Lisans Eğitim Bursu verecek.

Dünyaca ünlü müzik adamı, yapımcı Ahmet Ertegün'ün adına eşi Mica Ertegün, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde İnsani Bilimler Yüksek Lisans Eğitim Bursu verecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen bir basın toplantısı ile duyurulan eğitim programı, Atlantic Records'un sahibi 2006 yılının Aralık ayında yaşamını yitiren ünlü müzik adamı ve eşinin adını taşıyor; ' Ahmet Ertegün ve Mica Ertegün İnsanı Bilimler Lisansüstü Eğitim Bursu'

Çarşamba günü Londra'daki The British Academy'de düzenlenen basın toplantısında Ahmet Ertegün'ün eşi ve Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten yeni burs programının ayrıntılarını açıkladı.

Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten, "Mica Ertegün'ün cömert bağışı sayesinde, insani bilimler lisansüstü öğrencilerinin kaliteli araştırmalar yapabileceği, birbirleriyle etkileşime geçebileceği ve bilgi ile kavrayışlarını geliştirebileceğini belirterek, burstan yararlanacak parlak öğrencilerin, 900 yıllık tarihi olan bir üniversitede halen sürdürdüğü çalışmaları desteklemenin yanı sıra, geleceğin öncü araştırmacıları olacağına inanıyoruz" dedi.

Mica ve Ahmet Ertegün burs programına; dünyanın her köşesinden edebiyat, tarih, müzik, arkeoloji, sanat tarihi, Asya veya Ortadoğu araştırmaları gibi dallarda lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrenciler başvurabilecek.

İlk aşamada 15 öğrenciye verilecek burs adına Mica Ertegün 26 milyon sterlin (yaklaşık 72 milyon TL) bağışlayacak.

Bu sayının sonraki yıllarda 35'e kadar çıkacağını açıklayan Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten, programa kabul edilecek öğrencilerin Oxford'un merkezindeki 5 katlı Mica ve Ahmet Ertegün Evi'ni araştırma merkezi olarak kullanabileceklerini kaydetti.

Ahmet Ertegün'ü yakından tanıyan sanatçı dostlarının da katıldığı basın toplantısında ünlü sanat adamı adına hazırlanan kısa bir film de gösterildi.Toplantıya İngiliz basınını da büyük ilgi gösterdi.

DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mica Ertegün, gençlere verilecek burs programı ile ilgili olarak, tarih, müzik, dil eğitimi, edebiyat, sanat ve arkeoloji konulu çalışmaların, Ahmet ve kendi için yaşamdaki en büyük hazları oluşturduğunu ifade ederek bu vesileyle insanları yakınlaştırıp birbirlerini anlama kapasitesini artıracak, daha insani bir dünya yaratmaya yardımcı olacak insani bilimleri desteklemenin önemli olduğunu kaydetti.

Mica Ertegün, Oxford Üniversitesi'nde başlattıkları Mica ve Ahmet Ertegün İnsani Bilimler Lisansüstü Eğitim Burs Programı'yla, tüm dünyadaki zeki ve heyecanlı öğrencilere ilham vermeyi, kendilerini insani bilimler konusuna adamalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek Hayalim, bir gün Ertegün bursiyerlerinin tarihçi, filozof, arkeolog, yazar, besteci, din adamı ve devlet adamı olarak toplumlara liderlik etmesi diye konuştu.

Ahmet Ertegün kimdir?

Atlantic Records şirketini kuran Ertegün; John Coltrane, Eric Clapton, Ray Charles, The Rolling Stones, Led Zeppelin ve daha birçok ünlü sanatçının kariyerine yön verdi. Kardeşi Nasuhi ile beraber blues ve soul hayranı olarak, R&B müziğinin caz tınılarıyla başarıyla harmanlanmasını sağladı. Rock and Roll'un ortaya çıkışı ise Ahmet Ertegün'ün yeni sanatçıları keşfetme, müzik türlerini şekillendirme ve modern kültüre katma konularındaki yükselişine katkı sağladı. Ertegün, Maryland Annapolis'de bulunan St. John's College'da aldığı Beşeri Bilimler eğitiminin, hayatı boyunca tüm hayallerini gerçekleştirmesine büyük katkıda bulunduğuna inandı.

(SS)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Ertegün Mica Ertegün Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title