Haberi Paylaş

ABD Savunma Bakanı: Türkiye Operasyonda Olmalı

ABD Savunma Bakanı Carter, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer alması gerektiğini söyledi.

Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Işık ile bir araya geldi. Carter, Türkiye'nin Musul operasyonunda olması gerektiğini söyledi. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 15 Temmuz darbe girişiminde hasar gören bölümlerini de ziyaret etti.

BAKAN'LA MECLİS'İ GEZDİ

Bölgesel güvenlik konuları ve Irak ile Suriye'deki gelişmeleri Türk yetkililerle görüşmek üzere sabah saatlerinde Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, TBMM'yi ziyaret etti. Meclis'in 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde hasar gören bölümlerini ziyaret eden Carter'a Milli Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik etti.

"TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ MÜTTEFİĞİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bakan Carter, ziyaret esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Taziye dileklerimi iletmek istiyorum. Bu kişiler demokrasi ve özgürlük için savaşmıştır ve bunların görüntüleri tüm dünyada ABD dahil olmak üzere görünmüştür. Bu bağlamda bütün dünya bu korkunç olayın kahramanlarını görmüştür. Biz bu bağlamda Türkiye'nin güçlü bir müttefiki olmaya devam edeceğiz. Türkiye'deki demokrasiye desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Bugün burada olmaktan dolayı çok memnunum. Sayın Bakan Işık ile burada görüşmek benim için çok büyük bir mutluluk oldu. Bu fırsatı kullanırken Sayın Cumhurbaşkanına da benimle görüşmek için zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle görüşmek benim için büyük mutluluk. Burası çok etkileyici bir alan" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN OPERASYONA KATILMASINI BEKLİYORUZ"

ABD Savunma Bakanı Carter, Milli Savunma Bakanı Işık'la yaptığı görüşmede, "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'nin DEAŞ'a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz." dedi.

"YPG'NİN YARIN NE YAPACAĞI KESTİRİLEMEZ"

Fikri Işık ise "ABD'nin bu harekatın (Fırat Kalkanı) sağladığı olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istediğini anlıyoruz. Münbiç'te kalan PKK/PYD/YPG unsurlarının söz verildiği gibi Fırat'ın doğusuna çekilmesini bekliyoruz. Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez, PKK/PYD/YPG'nin yarın ne yapacağı kestirilemez." dedi.

BAKAN'LA BİR ARAYA GELDİ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bölgesel güvenlik konularında görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Carter ilk olarak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü. Bakanlıktaki görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı devam etti.

BAŞBAKAN'LA GÖRÜŞTÜ

ABD Savunma Bakanı Carter daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da katıldı.


ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter daha sonra, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Basına kapalı gerçekleşen kabul, 30 dakika sürdü.

Haberler.com - Güncel

Türkiye Musul Politika Dünya Güncel Haberler

title