Haberler

Ateşkes yine çıkmaza girdi! Hamas kabul etti, bu sefer ABD silahların susmasına yanaşmıyor

Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden'ın Gazze için ortaya attığı ateşkes önerisiyle ilgili Hamas'ın, değişiklik teklifini değerlendirdi. Blinken, Hamas'ın değişiklik teklifinin bazılarının uygulanabilir ancak bazılarının da uygulanamaz olduğunu söyledi. Blinken'a yanıt veren Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan ise değişiklik talep etmediklerini söyleyerek, "Blinken Gazze Şeridi'nde çözümün değil sorunun bir parçası." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Hamas Hareketi'nin, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına varılması ve mahkumların değişimine ilişkin açıkladığı öneriye "değişiklik teklif ettiğini", bunların bazılarının uygulanabilir ancak bazılarının uygulanamaz olduğunu ifade etti. Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan ise Blinken'a tepki gösterdi. Hamdan değişiklik talep etmediklerini söyleyerek, "Blinken Gazze Şeridi'nde çözümün değil sorunun bir parçası." dedi.

Blinken, Katar'ın başkenti Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD'den, Hamas'ın ateşkes taslağındaki değişiklik teklifine hem yeşil hem kırmızı ışıkABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken

"HAMAS'IN TEKLİFİNİN BAZILARI UYGULANABİLİR, BAZILARI UYGULANAMAZ"

Hamas'ın değişiklik teklifinin bazılarının uygulanabilir ancak bazılarının da uygulanamaz olduğunu kaydeden Blinken, Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmaya varılması ve Gazze'de tam bir ateşkes sağlanması amacıyla ülkesinin "boşlukları doldurmak için arabulucularla çalışmaya devam edeceğini" belirtti.

"ABD'YE GÜVENİYORUZ"

Bakan Al Sani de Katar'ın "Amerika'nın ve tüm ortakların Gazze'deki savaşı durdurmaları için taraflara baskı yapma konusundaki rolüne güvendiğini" söyledi. Al Sani, Blinken ile Hamas'ın ve Filistinli grupların Washington'un önerisine verdiği cevabı görüştüklerini ve Gazze'deki savaşa son vermek için tarafları bir araya getirmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

ABD'den, Hamas'ın ateşkes taslağındaki değişiklik teklifine hem yeşil hem kırmızı ışıkKatar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani

Katar'ın ortaklarıyla boşluğu kapatmaya ve savaşı bitirmenin en iyi yolu olarak farklılıkları çözmeye çalışmaya bağlı olduğunu dile getiren Al Sani, bölge ülkelerinin "iki devletli çözüme yol açacak, Arap girişimini temel alan bir barış planına açık" olduğunu vurguladı.

HAMAS: ÇÖZÜMÜN DEĞİL SORUNUN PARÇASI

Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın açıklamasına tepki gösterdi. Hamdan, Hamas'ın ateşkes teklifine verdiği yanıtta değişiklik talep ettiğini yalanlayarak, Blinken'ın Gazze Şeridi'ndeki savaş için "çözümün değil sorunun bir parçası" olduğunu söyledi.

ABD'den, Hamas'ın ateşkes taslağındaki değişiklik teklifine hem yeşil hem de kırmızı ışık

BIDEN'IN ATEŞKES TEKLİFİ

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Hamas yönetimi, Biden'ın açıkladığı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini bildirmişti. Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, "savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini" belirtmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Antony Blinken Joe Biden Gazze Katar Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Çeşme'de 3 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınının nedeni belli oldu

Çeşme'de 3 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınının nedeni belli oldu

500

Yorumlar (3)

Aziz Dağ:

ABD Ve İsrail yok oluncaya kadar Dünyada barış olmaz İnşaallah bu iki zalim Devlet yok olacaktır Ancak o zaman insanlar rahatlat

1
0
yanıtYanıtla
Muharrem Şahin:

Şyt dö lleri

0
0
yanıtYanıtla
AYHAN BAYRAK:

İBLİİİS abd

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title