Haberler

İSTANBUL-65 YAŞ ÜSTÜNE DİJİTAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ BAŞLADI

Güncelleme:

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Yeditepe Üniversitesi, 65 yaş üstü vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için dijital okuryazarlık eğitimi başlattı.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Yeditepe Üniversitesi, 65 yaş üstü vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için dijital okuryazarlık eğitimi başlattı. İki buçuk ay sürecek eğitimde, yaşlıların yakınlarını arayabilme, görüntülü konuşma, konum gönderme, fotoğraf çekme, online bankacılık işlemlerini yapma ve e-devlet, e-nabız gibi çok ihtiyaç duyulan sitelerin kullanımı konusunda becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Yeditepe Üniversitesi'nden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda E-Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Altan Kar öncülüğünde Yarenlik Platformu desteğiyle 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik bir proje hayata geçirildi. Dijital Okuryazar Türkiye projesinin pilot çalışması kapsamında, 7 kişi, 10 Hafta boyunca, her cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi'ne gelerek eğitim alacak.

65 YAŞ ÜSTÜ ONLİNE ALIŞVERİŞ YAPABİLECEK

E-Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin verdiği eğitimlerde yaşlıların, ihtiyaç duyduklarında sosyal platform üzerinden sosyal ilişkilerini geliştirmeleri, dijital bankacılık, online alışveriş, yakınlarını arayabilme, görüntülü konuşma ve fotoğraf çekme gibi hayatlarını kolaylaştıran işlemleri yapmaları sağlanacak.

Ocak ayında üniversitenin diğer bölümlerinin öğrencilerinin de desteği ile daha geniş bir çalışma ile 65 yaş üzeri daha çok kişi bu eğitimden yararlanabilecek. İsteyenler Yarenlik Yolu ekibi aracılığıyla eğitimlere başvurabilecek.

'SOSYAL İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMELERİNİ HEDEFLİYORUZ'

Eğitim programı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Altan Kar, 'Pandemi sürecinde 65 yaş üstü insanlar sosyal ilişkilerini ve kendilerine bakımla ilgili birtakım ihtiyaçlarını gidermek konusunda zor durumda kaldı. Hayatlarını çoğunlukla evden idare etmek zorunda kaldılar. Bu süreç içinde dijital konularda becerilerini geliştirmelerinin ne kadar önemli bir konu olduğu da ortaya çıktı. Yaşlılarımızın sosyal platform üzerinden sosyal ilişkilerini geliştirmelerini hedefliyoruz. Aynı zamanda yakınlarını arayabilme, görüntülü konuşma ve fotoğraf paylaşabilme gibi becerilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Dijital bankacılık ve online alışveriş gibi becerilerini geliştirme konusunda destek oluyoruz. Yaklaşık 2 buçuk ay boyunca bu eğitimlerimiz devam edecek. E- Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri 65 yaş üstü büyüklerimize dijital eğitim konusunda yardımcı olacaklar' dedi.

'GENÇLERİN ENERJİSİNİ YAŞLILARIMIZLA BULUŞTURMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK'

Yarenlik Platformu Kurucusu Refika Yazgaç ise 'Pandemiden önce de 65 yaş üzeri insanlarla yüz yüze yapmış olduğumuz çalışmalarla yaşlıların tecrübelerini gençlerle, gençlerin enerjisini yaşlılarımızla buluşturmak için yola çıktık. Pandemi sonrası yüz yüze görüşmeleri yapamadığımız için dijital ortama taşımayı hedefledik. 65 yaş üstü insanlarımızla zoom ortamında bir araya geldik. Dijital platformları kullanmakta zorlandılar. Dijital platformlarda buluşabildiklerimiz sağlık sorunlarını unuttular, özlemlerini giderdiler. Dijital platformları tam olarak kullanamadıkları için bazı dostlarımız aramıza katılamadı. Yeditepe Üniversitesi'nin yapmış olduğu bu projeyle birlikte daha fazla 65 yaş üzeri büyüklerimizle bir araya geldik' ifadelerini kullandı.

'GÜZEL SONUÇLAR ELDE EDECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM'

65 yaş üstü vatandaşlara proje kapsamında eğitim veren yüksek lisans öğrencisi Nail Helvacılar da '65 yaş üstü büyüklerimizin de dijital okur yazar olabilmeleri için onlara çeşitli beceriler edindiriyoruz. Sosyal medya platformlarını rahatça kullanabilmeleri için destek veriyoruz. Bu eğitimi verdiğim için mutluyum. Güzel sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum' diye konuştu.

'ÇOK HEYECANLIYIM'

Eğitim almaya gelen 75 yaşındaki Gülay Kasacı Suma ise 'Bu eğitimi hocalarımdan duyduğumda çok heyecanlandım. Huzurevinde kalıyorum. Birbirinize sevgiyle bakın. Birbirinizi sevin sayın. Hayat her şeye rağmen çok güzel' dedi.

'ÜNİVERSİTE HEYECANI YAŞADIM'

76 yaşındaki Elmas Turan da 'İki çocuğum var. Üniversiteye gitmedim ama arkadaşlar bana üniversite heyecanı yaşattı. Hocalarımız dünya tatlısı insanlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde yeniden hayata bağlandım. Bu gruba katıldığım için çok mutluyum' diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yeditepe Üniversitesi Türkiye Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title