Haberler

3 Bin Yıllık Roma Hamamı Turizme Kazandırılıyor

Yozgat'ın Sarıkaya İlçesi'nde bulunan Roma Dönemi'ne ait yaklaşık 3 bin yıllık hamamda, kazı çalışmaları sürüyor.

Yozgat'ın Sarıkaya İlçesi'nde bulunan Roma Dönemi'ne ait yaklaşık 3 bin yıllık hamamda, kazı çalışmaları sürüyor. Efsaneye göre, dönemin Roma kralının kızı için yaptırdığı hamamın taşlarındaki boğa ve yılan figürleri dikkat çekiyor.

Sarıkaya İlçesi'nde 4 yıl önce yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Roma Dönemi'ne ait 3 bin yıllık hamamın turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Henüz kazı çalışmaları tamamlanmayan hamamın etrafından bulunan binaların kamulaştırma çalışmasına ise başlandı.

KRAL, KIZI İÇİN YAPTIRMIŞ

Sarıkaya Belediye Başkanı Osman Erbir, termal su kaynaklarıyla ünlü ilçede ortaya çıkarılan tarihi hamamla ilgili olarak, "Efsaneye göre, Roma kralının kızı bir gün hastalanıyor. Hastalıktan kurtulması için kral çareler arıyor ve en sonunda kızı buradan çıkan termal su sayesinde sağlığına kavuşuyor. Bunun üzerine kral buraya bir hamam yaptırıyor. Hamam taşları üzerine ise boğa ve yılan figürleri var. Boğa figürü gücü temsil ederken, yılan ise günümüzde tıpta sembol olarak kullanıldığı gibi sağlığı temsil etmektedir" dedi.

Belediye Başkanı Erbir, "Yozgat Müze Müdürlüğü'müzün koordinesinde kazı çalışmalarımız 4 yıldır devam ediyor. Hamamın etrafında İl Özel İdare'ye ait iki bina ve mülkiyeti özel kişilere ait olan bazı binaların kamulaştırılarak kazı çalışmaların devam etmesi gerekiyor. Tarihi Roma hamamının Türkiye ve dünyaya tanıtılması, sosyal ve ekonomik açıdan Sarıkaya adına çok önemli bir gelişme olacaktır" diye konuştu. - Yozgat / Sorgun

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ali Osman Erbir Sarıkaya Yozgat Roma Politika Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

ALES NE ZAMAN? || ALES/2 saat kaçta? ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! SON DAKİKA DEPREMLER || Tokat'ta deprem mi oldu? Deprem nerede oldu? LGS 2. Tercihler ne zaman? e-Okul lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 11. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 25 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? 25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır?
Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title