Haberler

'1980'ler Kimlik Bunalımı' sergisi Ankara'da açıldı

Güncelleme:

ANKARA Sanat Galerisi ve Müzayede Evi'nde '1980'ler Kimlik Bunalımı' sergisinin açılışı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in katılımıyla gerçekleşti.

ANKARA Sanat Galerisi ve Müzayede Evi'nde '1980'ler Kimlik Bunalımı' sergisinin açılışı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Sanat Galerisi ve Müzayede Evi Kurucusu ve AK Parti milletvekili adayı Eyüp Gökhan Özekin'in ev sahipliğinde gerçekleşen ve Türkiye'nin 80'li yıllarını konu alan serginin açılışı, AK Parti milletvekilleri Tuğrul Türkeş ve Mahir Ünal'ın katılımlarıyla gerçekleşti. Sergi açılışında konuşan Tuğrul Türkeş, "Böyle sergileri düzenlemez, anılarımızı yazmazsak yaşananları bir süre sonra unuturuz ve tekrar bunlarla muhatap olabiliriz. Eğer ki yaşananları hatırlarsak ve yaşananların hatıralarını canlı tutarsak bunlardan ders çıkartabiliriz ve yeni nesillerin de dikkatli hareket etmesini sağlayabiliriz. Bu kıymetli sergide bulunmaktan çok memnunum. İçeride gezince eski anılarımız canlandı. 12 Eylül dönemi, Türkiye'nin çok zor bir dönemidir. Türkiye'de kendini savunabilecek gençler için, özellikle sağcı gençler için çok zor bir dönemdir. Kenan Evren, suçu sabit bir solcuyu asacağı zaman 'bana sadece solcuları asıyor dedirtmeyin' dediği için bizim de bir arkadaşımız şehit oldu" ifadelerini kullandı.

'HAFIZAMIZI KAYBETTİĞİMİZ ZAMAN KİMLİĞİMİZİ KAYBEDERİZ'

Sonrasında söz alan Ünal ise "Şairin güzel bir mısrası vardır, 'Her şey ben yaşarken oldu' der. Aslında her şey biz yaşarken oldu. Biz 80 darbesini yaşadık. Biz 90'larda 28 Şubat'ı yaşadık. Biz 27 Nisan e-muhtırasını yaşadık. Biz 15 Temmuz'u yaşadık. Aslında bu yaşadıklarımız bize bir şey öğretti. Millet iradesini. Sivilleşmenin, demokrasinin ne kadar kıymetli olduğunu öğretti. Çünkü eğer unutursak, hafızamız bizi yanıltırsa, gerçeklik algımızı kaybedersek her şeyi kaybederiz. Toplumsal mukavemeti kırmak için 650 bin kişinin işkence gördüğünü unutmamamız gerekiyor. Toplumsal mukavemetimiz kaybolursa her şeyimizi kaybederiz. Devletle ilgili kararları milletin vereceğini unutmamamız gerekiyor. Birileri ısrarla o yılların ne kadar hoş ve nostaljik olduğunu hatırlatırken işin acı tarafını siliyorlar ve o yıllarda yaşadıklarımızı bize unutturmaya çalışıyorlar. O yüzden ben demokrasi tarihimizi çok önemsiyorum. Bugün gençlerin 15 Temmuz'u anlayabilmeleri için gençlerin 27 Mayıs'ı, 12 Eylül'ü bilmesi gerekiyor. Bir tarih şuurunun olması gerekiyor ki kimlik bunalımı yaşamasınlar. Hafızamızı kaybettiğimiz zaman kimliğimizi kaybederiz" dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Tuğrul Türkeş Milletvekili Mahir Ünal AK Parti Ankara Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Regl neden gecikir? Adet düzensizliği neden olur? Regl neden olur? 23 Temmuz DOLAR KAÇ TL? 1 dolar ne kadar? Euro, sterlin ne kadar? Canlı döviz kuru! 2024 YKS tercihleri ne zaman? 2024 YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS tercihleri nasıl yapılır? 23 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman, Saat Kaçta ve Yerleri Açıklandı Mı? TCMB Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? MB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Hafsanur Sancaktutan ve Kubilay Aka sevgili mi? SON DAKİKA: DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede oldu? Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

title