Göz Hastalıklarından Konjonktivit Hakkında Bilmemiz Gerekenler ve Önemi

Göz Hastalıklarından Konjonktivit Hakkında Bilmemiz Gerekenler ve Önemi

Eskişehir Özel Onvak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Nur Özkalp gözdeki oluşan Konjonktivit hakkında bilmemiz gerekenler hakkında bizleri şöyle bilgilendirdi ;

Göz Hastalıklarından  Konjonktivit Hakkında Bilmemiz Gerekenler ve Önemi
01.11.2011 23:33 | Son Güncelleme: 01.11.2011 23:34

Belirtiler

- Gözlerde kızarıklık

- Gözde kaşıntl

- Göz kapakları yapışacak kadar çapaklı

- Gözde bulanıklık ve ışığa duyarlılık

Konjonktivit, göz kapaklarını ve göz kümesini kadar kaplayan şeffaf zarın (konjonktiva) iltihabıdır. Bir bakteri veya virüs sebebiyle olabileceği gibi, alerjik bir reaksiyon veya yeni doğanlarda gözyaşı kanalının tam olarak açıımamış olmasından da kaynaklanabilir.

Yeni doğanlar doğum kanalını enfekte edebilecek olan bakterilere karşı da zayıftırlar. Bu tip Konjonktivit, ophtalmia neonatorum olarak bilinir ve gözün zarar görmemesi için derhal tedavi edilmelidir.

Hem virüs hem de bakterinin sebep olduğu konjonktiviti çocuklar arasında yaygın olup son derece bulaşıcıdır. Konjonktivit aynı sınıftaki çocuklar arasında birkaç gün içinde yayılabilir

Teşhis

Göz akı pembe veya kırmızı olur ve göz kırpıldığı zaman kuruymuş gibi bir duygu verir. Aynı zamanda göz gece kabuk, çapak halini alan, kaşındıran bir akıntı yapar. Bu yapışkan çapak, gözleri kapalı durumda yapıştırabilir ve zorlayarak açmak veya ıslatarak temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

Viral konjonktivit genellikle az mikarda sulu akıntı yapar, oysa bakteri kökenli Konjonktivit daha fazla miktarda ve daha koyu akıntı yapar. Bazı Konjonktivitler solunum yolu enfeksiyonu veya boğaz ağrısıyla da bağlantılı görülmüştür. Alerjik Konjonktivit,vücuttaki diğer alerjiler gibidir.Duyarlı olduğunuz bir madde ile temas ettiğiniz zaman (polen gibi bir madde) vücudunuz saldırgan olarak algıladığı maddeyi defetmek için bir bağışıklık tepkisi gösterir. Bunun sonucu genelde kaşıntl, ve k.onjonktivanın iltihaplanıp şişmesidir. Muhtemelen burnunuzda da bir ölçüde kaşıntı ve sulu akımı hissedersiniz.

Eğer sizde konjonk.tivitin belirtilerinden herhangi biri varsa, derhal doktorunuza gidin, Doktorunuz sizin için gerekli olan tedaviyi düzenler.

Konjonktivit Ne Kadar Ciddidir?

Konjonktiva iltihabı rahatsızlık verici bir durum yaratır, ama genellikle görmeyi engelIemez. Fakat, çok bulaşıcı olabileceği gibi, erken teşhis edilip tedavi edilmelidir.

Tedavi

Konjonktivitlerin verdiği rahatsızlığı kompresle hafıfletebilirsiniz. Alerjik konjonktivit çoğu zaman soğuk kompreslerle rahatlar. Aynı zamanda hem antihistaminik hem de vasokonstrüktör ihtiva eden özel göz damlalarıyla rahatlayabilirsiniz.

Konjonktivitten Korunma için dikkat edilmesi gereken kurallar

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar kolayca ve süratle yayıldığı için bunları önlemenin en uygun yolu aşağıdaki sağlık kurallarına dikkat etmektir;

1.Ellerinizi gözünüzden uzak tutun.

2.Ellerinizi sık sık yıkayın.

3.Havlu ve banyo takımınızı her gün değiştirin.

4.Yastık kılıfını her gece değiştirin.

5.Göz makyaj malzemelerini, özellikle rimeli birkaç ay kullandıktan sonra atın.

6.Başkalarının göz makyaj malzemelerini kullanmayın.

7.Başkalarının havlusunu ve mendilini kullanmayın.

Dr.Nur Özkalp

Göz Hastalıkları Uzmanı

Eskişehir Özel Onvak Hastanesi

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları (1)
IBRAHİM: Aydinlattiginiz icin tesekkurler
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Göz Hastalıklarından Konjonktivit Hakkında Bilmemiz Gerekenler ve Önemi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.7.2020 21:13:50. #1.15#
title