Giresun Kuşköy'de Kuşdili Ile Haberleştiler

Giresun Kuşköy'de Kuşdili Ile Haberleştiler

Kuşköy'de kuşdili ile haberleştilerGiresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy Köyü'nde gerçekleştirildi.

Kuşköy'de kuşdili ile haberleştiler

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy Köyü'nde gerçekleştirildi. Yöre sakinlerinin birbirleri ile ıslık çalarak haberleştiği Kuşköy'de renkli görüntüler yaşandı.

Geleneksel ıslıkla haberleşme yöntemi olan kuşdilinin gelecek nesillere aktarılması ve unutturulmaması amacıyla düzenlenen festivale, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. UNESCO tarafından, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne aday olan ıslıkla haberleşme yöntemi, ilginç haberleşme yöntemi kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu.

Kuşköy köyünde düzenlenen festivalin açılışında konuşan Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, kuşdili uygulamasının yörede yüzyıllardır kullanıldığını belirterek, bu kültürün sonsuza kadar devam etmesini istedi. 'Bu topraklarda, yöre insanlarının yaşadığı günden bu yana var olan geleneğin şenliğin havasına bürünmüş halidir festivalö diyen Başkan Kasım, 'Önceden yaşam tarzının bir yansımasıydı. Şimdi cep telefonlarıyla sadece gösteri amacıyla kullanılıyor. Gelecek nesillere aktarılması noktasında biraz sıkıntı çekilen bu dünyanın kültürel miras bakımından en olağanüstü varlıklarından biridir kuşdili. Umarım bu gelenek bu coğrafyada sonsuza kadar devam eder. Gökyüzünde ıslık seslerimiz her daim yankılanır, gelecek nesillere aktarılırö dedi.

Konuşmanın ardından yöre halkı tarafından kuşdili ile konuşma gösterileri yapıldı. Köylüler birbirlerine, 'Bu akşam bize gel', 'yarın çay toplamaya gidelim', 'oyun oyna', 'şapkanı çıkar' ve 'dereden karşıya geç' gibi cümleleri ıslıkla birbirlerine anlatmaya çalıştı.

Yöre halkı ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival yerel sanatçıların konserleriyle devam etti.