En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Cenaze anonsları bile yapılmayacak

En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Cenaze anonsları bile yapılmayacak

19.02.2021 09:28 | Son Güncelleme: 19.02.2021 11:27

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 8-14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü 4. il olan Giresun'da; hafta sonu kısıtlamalarında köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı. Kentte sosyal faaliyetlere izin verilmeyecek, denetimler sıklaştırılacak, cenaze anonsları yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı, 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının oransal olarak en fazla olduğu iller sıralamasında dördüncü sırada yer alan Giresun'da, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yerel kısıtlama tedbirleri devreye alındı. Vali Enver Ünlü başkanlığında toplanan meclis, koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı yeni kararları duyurdu.

TOPLU ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Giresun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, il genelinde tüm köy ve mahalle muhtarlarının, köy ve mahallelerinde Covid-19 salgını açısından bulaş kaynağı yaratacak olan düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir arada bulunulmasına neden olacak etkinliklerin yapılmasının kontrol altına alınmasına karar verildiği belirtildi.

En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Kısıtlamada köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı
Vali Enver Ünlü

CENAZE ANONSLARI YAPILMAYACAK

Açıklamada, "Ev içi bulaşın önüne geçilmesi amacıyla ziyaret, gün gibi sosyal faaliyetlere izin verilmemesine, İlimiz genelinde yapılan denetimlerin artırılmasına, uygunsuzluk durumunda ise gerekli cezai müeyyidenin esneklik gösterilmeden uygulanmasına, daha önce alınan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına istinaden cenaze törenlerinin belirlenen kurallara uygun yapılması için azami derecede dikkat edilmesine, belediyeler tarafından yapılan cenaze anonslarının yapılmasına ikinci bir karara kadar ara verilmesine, pandemi konusunda bilinçlendirme anonslarının yapılmasına karar verildi" denildi.

En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Kısıtlamada köy ve yaylalara çıkmak yasaklandı

KÖY VE YAYLALARA ÇIKIŞLARA YASAKLANDI

Hafta sonu kısıtlamalarında köy ve yaylalara çıkışların yasaklandığına yer verilen açıklamada şöyle denildi:

"Çiftçi Kayıt Belgesi olan vatandaşlarımızın hayvancılıkla uğraşanları hariç olmak üzere 20-21 Şubat ve 27-28 Şubat tarihlerinde anılan belgeye istinaden mevsim itibariyle yoğun kar yağışı olduğu için yapılacak tarımsal bir faaliyet bulunmadığından çiftçilik faaliyeti için köy veya yaylalara çıkmasına izin verilmemesine, belediyemizce billboardlara ev içi bulaşın engellenmesi için afişler asılmasına, kolluk kuvvetlerimizce özellikle kısıtlama saatlerinde kontrol noktalarında daha sıkı tedbirler alınarak muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkan vatandaşlarımızın muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalıp kalmadıkları kontrol edilerek muafiyet durumunu suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanmasına, apartman yöneticileri vasıtasıyla apartman, site gibi yerlerin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılmasının engellenmesine, Gazi Caddesi kuzey ve güney giriş noktalarına bariyerle kontrol noktası konulması ve HES kodu sorgulaması yapılmasına, alınan bu kararlara uyulması, uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi karar verildi."

En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Cenaze anonsları bile yapılmayacak

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hakan KABAHASANOĞLU

Haber Yorumları (10)
AHMET: Bunun sorumlusu vali Enver ünlüdür nuri genç hocanın cenaze törenine binlerce kişinin katılmasına sebep olanlardır normal vatandaş ölse 15 20 kişi izin ama ölen tanınmış biri olduğu zaman binler on binler katılınca kısıtlama yok. Birde hocanın oğlu giresun müftü yardımcısı sözde din darlar ama haktan hukuktan anlayaman insanlar....
KAMİL: Ak ye işi bitene kadar beril serbest işi bitince vatandaşa yasak üstüne yasak
KAMİL: Kap ye her yer acik işi bitince vatandaşa yasak
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: En fazla vaka görülen 4. il olan Giresun'da yeni tedbirler devreye girdi: Cenaze anonsları bile yapılmayacak - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.3.2021 22:19:08. #1.15#
title