Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi - Haberler
Haberi Paylaş

Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi

Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan, "Bugün burada yargılanan hükümettir, devlettir.

Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan,

"Bugün burada yargılanan hükümettir, devlettir. Hekimlerimizin yaptıkları ile ilgili en ufak bir endişemiz yok. Doğruyu yapmışlardır. Bundan sonrada doğruyu yapmaya devam edeceklerdir. Maalesef Gezi direnişi ile başlayan süreçte hekimlik yapmanın yasaklandığı, hekimlik yapanların korkutulduğu, sindirilmeye çalışıldığı bir döneme geldik"

Haber -Kamera: Erhan TEKTEN - Cem TURSUN İstanbul DHA

Gezi Parkı olaylarına ilişkin sanıkların bazılarının 1-2 Haziran 2013 tarihinde Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii'ne girenlerin de bulunduğu 7'si yabancı uyruklu 255 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam edildi. Türk Tabipler Birliği (TTB) de, 2 Haziran gecesi Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii'ne sığının yaralıları tedavi eden doktorlarında içinde bulunduğu yargılananlara destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Davanın görüldüğü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan TTB üyesi doktor ve kendilerine destek veren avukat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, "Gezi hekimleri yargılanamaz" yazılı pankart açtı. O gece camide çekilen fotoğrafların bulunduğu dövizler taşıyan grup, 'Suçluyu kayırma' ve 'ibadethaneyi kirletme' suçlamasıyla açılan davada doktorlar Erenç Yasamin Dokudan ve Sercan Yüksel'e destek verdi.

HEKİMLİĞİN YARGILANMASI, İNSANLIĞIN YARGILANMASIDIR.

Grup adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Hekimoğlu, "Bugün İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı'nda hekimlik yargılanmaktadır. Hekimliğin yargılanması, insanlığın yargılanmasıdır. Dr. Erenç Yasemin Dokudan ve Dr. Sercan Yüksel'in şahsında yapılmakta olan bu yargılanma, Hipokrat'tan bu yana yani 2 bin 500 yıllık yazılı pratik geleneği olan, iyi ve onurlu hekimliğin yargılanmasıdır" dedi. Dünya Tabipler Birliği Uluslararası Tıbbi Etik Kuralları'nın, hekimleri ahlaki açıdan bir insanlık görevi olarak acil tıbbi bakım vermekle yükümlü kıldığını belirten Hakan Hekimoğlu, "Taşıdığı insan onurunun farkında olan her hekim, bilgisini insanlık yararına kullanmakla yükümlüdür. Bu nedenle, hekim savaş durumunda düşman sayılan yaralılar ve hastalara da etkili ve tarafsız bakım sağlamakla görevlendirilmiş; bu tıbbi görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi hiçbir şekilde suç sayılmamıştır" diye konuştu.

BUGÜN BURADA YARGILANAN HÜKÜMETTİR, DEVLETTİR

Açıklama sırasında konuşan Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan, "Bugün burada yargılanan Türkiye'nin onuru, Türkiye'nin insan haklarına saygısı... Bugün burada yargılanan hükümettir, devlettir. Hekimlerimizin yaptıkları ile ilgili en ufak bir endişemiz yok. Doğruyu yapmışlardır. Bundan sonrada doğruyu yapmaya devam edeceklerdir. Maalesef Gezi direnişi ile başlayan süreçte hekimlik yapmanın yasaklandığı, hekimlik yapanların korkutulduğu, sindirilmeye çalışıldığı bir döneme geldik" dedi.

KENDİLERİNİN DE YARGILANMASINI İSTEDİLER

Açıklamanın ardından doktorlar yargılanan meslektaşlarına destek için kendilerinin de yargılanmasını isteyen dilekçelerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi

Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi

Gezi Olayları Davasında Yargılanan Doktorlara Destek Eylemi

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım