İİT Ülkeleri Tarafından Filistin'in Başkenti Olarak Tanınan Doğu Kudüs Neresi?

İİT Ülkeleri Tarafından Filistin'in Başkenti Olarak Tanınan Doğu Kudüs Neresi?

ABD'nin Kudüs kararına karşı İstanbul'da toplanan İİT ülkeleri Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdı. İşte Doğu Kudüs'ün tam olarak yeri, geçmişi ve önemi.

İİT Ülkeleri Tarafından Filistin'in Başkenti Olarak Tanınan Doğu Kudüs Neresi?

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul'da bir araya geldi. Zirveden ise tarihi bir karar çıktı. İİT, Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdı.

Peki Doğu Kudüs tam olarak nerede? Geçmişinde neler var? İşgalci İsrail'in zulmü ne zamandır devam ediyor? Yakından bakalım.

DOĞU KUDÜS NEREDE?

Doğu Kudüs, 1948 Arap-İsrail Savaşı'nda Ürdün'ün ve 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda İsrail'in eline geçen Kudüs'ün doğusudur. İçinde, Eski Şehri ve Yahudilik, İslam ve Hristiyanlıkta kutsal yerler olan Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı, Mescid-i Aksa, Kutsal Kabir Kilisesi gibi yerleri barındırır. "Doğu Kudüs" terimi, bazen 1949'dan 1967'ye kadar Ürdün'ün hakimiyeti altında olan fakat 1967'den sonra İsrail hakimiyeti altında Batı Kudüs ile birlikte tek bir belediye altında birleştirilen 70 km²'lik alanı bazen de 1967 öncesi bir Ürdün belediyesi olan 6.4 km²'lik alanı tasvir eder. Filistin, Doğu Kudüs'ü başkent yapmak istiyor. Doğu Kudüs ise bugün İİT tarafından Filistin'in başkenti olarak ilan edildi.

KUDÜS KONUM İTİBARİYLE NEREDE?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs'ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

KUDÜS'ÜN ÖNEMİ NEDİR?

Kudüs'ün tarihi, milattan önce 2000'lere kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V'in İslamiyet'in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs'ten Miraç'a yükseldiği ve Mescid-i Aksa'nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapı taşları burada bulunmaktadır. İsa'nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud'un ele geçirmesi ise Kudüs'ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır. İsrail, Doğu Kudüs'ü 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında işgal etmiş ve ardından topraklarına katmıştı ancak bu durum uluslararası alanda tanınmıyor. Filistinliler, Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak bağımsız bir Filistin Devleti'nin başkenti yapmak istiyor. İsrail ise bütün Kudüs'ü başkenti olarak görüyor. Hamas, İsrail'in Kudüs'ü başkenti olarak ilan etmesi durumunda yeni bir intifada başlatma tehdidinde bulunmuştu.

DOĞU KUDÜS'Ü İLK OLARAK İNGİLİZLER İŞGAL ETTİ

Doğu Kudüs; 1917'de Osmanlı hakimiyetinden çıktığından beri zor günler yaşıyor. İngiliz manda yönetiminin bir asır önce şehri işgal etmesi, Filistinliler için de bir nevi sürgün ve savaşların başlangıcı oldu. İsrail'in 1948'de şehrin batısını ele geçirdi.

50 YILDIR İŞGALCİ İSRAİL'İN ZULMÜ ALTINDA

Yarım asırlık işgalin en yakıcı şekilde hissedildiği yer ise Doğu Kudüs. İsrail, 50 yıl önce bugün Doğu Kudüs'ü işgal ederek bitmeyen bir kavganın da fitilini ateşlemiş oldu. Doğu Kudüs'ü işgal ettiği 7 Haziran 1967'den bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sürdürüyor.