Evreşe Belediyesi'nde Toplu Sözleşme Sevinci

Evreşe Belediyesi'nde Toplu Sözleşme Sevinci

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe beldesinde belediye çalışanları toplu iş sözleşmesinin imzalanması ile rahat bir nefes aldı.

Evreşe Belediyesi'nde Toplu Sözleşme Sevinci

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe beldesinde belediye çalışanları toplu iş sözleşmesinin imzalanması ile rahat bir nefes aldı.

Genel-iş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, göreve geldikleri süre içerisinde örgütlü bulundukları tüm işyerlerinde toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütüldüğünü ve ilk olarak Evreşe Belediyesi ile görüşmeleri sonuçlandırarak toplu iş sözleşmesi imzalandığını belirtti. Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'ın işçisinin emek mücadelesine verdiği desteği kutlayan Uslan, "Belediye Başkanı emek mücadelemizde işçi arkadaşlarımızın hakkını gözeterek göstermiş olduğu özverili yaklaşımla belediyesinin tüm imkanlarını seferber ederek arkadaşlarımıza istediğimiz ücretleri alma konusunda bize yardımcı oldu. Kendisini bu anlamda kutluyor ve görevinde başarılar diliyorum" dedi.

Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak ise çalışanlarıyla bir aile gibi olduklarını belirterek, "Gerek işçileriN, gerekse memurlarının ücretlerinde yapılan iyileştirmelerin belediyemize getireceği yük bizi batırmaz. Personel performansının artırılması için motivasyon çok önemli. Sözleşme sonunda çalışanlarımızın ücretlerindeki artışın bu motivasyonu arıtacağına inanıyorum" dedi.

Konuşmalardan sonra imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile Evreşe Belediyesi işçilerine ilk yıl

yevmiyelerine 5 TL, ikinci yıl yevmiyelerine 5 TL olmak üzere seyyanen zam verildi. Bu zam ile en düşük işçi yevmiyesi birinci yıl için 47,50 TL'ye çıkmış oldu. Ayrıca işçilerin çalıştıkları her hizmet yılı için 30 Krş. kıdem zammı ile tüm işçilere 55 TL sorumluluk zammı verilmesi kararlaştırıldı. Bunun dışında ilköğretimde okuyan çocukları için 75 TL, Lise ve dengi okulda okuyan çocuklar için 100 TL, Yyüksek öğrenimde okuyan çocuklar için 300 TL öğrenim yardımı verilmesi ve her işçiye fiilen çalışmasına bakılmaksızın her ay 100 TL yemek yardımı yapılması, bunun dışında her işçiye her ay 90 TL de yakacak yardımı verilmesi sözleşme kapsamında imza altına alındı. Yapılacak fazla mesailer ile ilgili olarak ise Pazar günü mesailerinin 2 yevmiye, bayram mesaileri ise 3 yevmiye olması konusunda anlaşma sağlandı. - ÇANAKKALE