Epic Games Apple davasında iki taraf da yaptırımlarla karşılaştı - Haberler
Haberi Paylaş

Epic Games Apple davasında iki taraf da yaptırımlarla karşılaştı

Haberler.com / Şimal Güdüm - Haberler | Gamegar

Oyun dünyasının önemli firmalarından olan Epic Games ile teknoloji devi Apple arasındaki dava süreci sona erdi. Dava, her iki tarafın da çeşitli yaptırımlara maruz kalmasıyla sonuçlandı. Apple'ın firmaların uygulamalarına alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin verilmesine yönelik karar alındı. Epic Games CEO'su ise çıkan kararın hiç kimsenin yararına olmadığını ifade etti.

Epic Games'in Fortnite oyunu için iOS platformunda Apple'ın ödeme yöntemine ek olarak kendi ödeme yöntemini yerleştirmesi sonrası Apple, Fortnite'ı iOS mağazasından kaldırdı. Bundan dolayı Epic Games Apple'ı mahkemeye verdi. California Kuzey Bölge Mahkemesi Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, "Fortnite" oyununun yaratıcısı Epic Games'in Apple'a açtığı antitröst davasında Apple'a karşı kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı verdi.

Söz konusu kararda, Apple'ın şirketlerin uygulamalarında müşterileri, yüzde 30'a kadar komisyon aldığı uygulama içi satın alma sisteminin dışında alternatif ödeme yollarına yönlendiren bağlantılar sağlamalarını engelleyemeyeceği ifade edildi.

Kararda, Apple'ın şirketlerin uygulamalara kayıt esnasında edindikleri bilgiler aracılığıyla müşterilerle iletişim kurmalarını yasaklayamayacağı da belirtildi. Kararın ardından Apple'ın hisseleri yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti.

Epic Games, "Fortnite" oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google'ın uygulama için ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı sunmuştu. Epic Games'in alternatif ödeme altyapısı ile Apple ve Google'ın kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle, uygulama marketlerinden kaldırılmıştı.

Mahkemenin yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, Epic Games'in Apple'a karşı 10 ayrı münferit iddiasından sadece birini haklı buldu. Apple'ın açtığı karşı davalardan da sadece biri haklı bulundu.

Epic Games'in haklı çıktığı tek karar sonucu, 9 Aralık itibarıyla iOS mağazasında uygulaması bulunan geliştiriciler Apple'ın ödeme yöntemi haricinde farklı ödeme yöntemleri için buton veya bağlantı ekleyebilecekler ve Apple bu adımları kısıtlayamayacak. Daha önceden sadece Apple'ın ödeme yöntemi kullanılıyordu ve Apple buradan yüzde 30 oranında pay alıyordu. Mahkeme kararına göre, harici ödeme yöntemi ekleyen uygulamalardan Apple artık kesinti yapamayacak.

Öte yandan, dava maddelerinden çoğunu Apple kazanırken, mahkeme Epic'in iOS mağazasındaki Fortnite V-Bucks satışları için kendi ödeme yöntemini kullanmasıyla yüzde 30 pay ödemekten kaçındığına ve iki taraf arasındaki sözleşmeyi ihlal ettiğine hükmetti. Bundan dolayı, Epic Games'in 2020'nin Ağustos ve Ekim ayları arasında yüzde 30 paydan kaçınarak kazandığı yaklaşık 12 milyon doların yüzde 30'unu Apple'a geri ödemesine karar verildi. Ek olarak, bu tarihten sonra yine direkt ödeme yöntemi ile kazanılan paranın yüzde 30'unu da Apple'a ödemesine hükmedildi.

Epic-Apple davası yargıcı ayrıca Epic Games'in, Apple'ın tüketicileri iOS ekosisteminde tutma girişimlerinin rekabete aykırı olduğu yönündeki iddiasını reddetti.

Epic Games CEO'su Tim Sweeney, Twitter'dan yayımladığı mesajda mahkeme kararından memnun olmadığını belirterek, "Bugün çıkan karar ne geliştiricilerin ne de tüketicilerin yararına. Epic bir milyar tüketici adına uygulama mağazaları ve uygulama içi ödeme yöntemleri arasında adil rekabet olması için savaşıyor" dedi.

Epic Games Apple davasında iki taraf da yaptırımlarla karşılaştı
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Şimal Güdüm
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500