Emlak Vergisinde Yeni Karar

Emlak Vergisinde Yeni Karar
Projemlak - Haberler | Ekonomi

Belediyelerin ilan ettiği ve vergilendirmeye esas olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi uzatıldı.

Adli tatilin 20 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle 1 Eylül 2017 tarihine kadar olan geçerli olan dava açma hakkı, 7 gün daha uzatıldı. Yani son gün 1 Eylül olan itiraz süresi 7 Eylül'e kadar uzatılmış oldu. Bu tarihler arasında dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanmış olacak.

MAL SAHİPLERİ MÜLK BEYANINI İYİ İNCELEMELİ

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, belediyelerce belirlenen beyan değerlerini takip etmenin gerekliliğini şu sözlerle vurguladı: "Kanunlar son derece hızla ve çoğu zaman vatandaşın takip ve dikkatinin dışında, bir gecede çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle emlak beyan değerleri gibi hayati bir konuda vatandaşları çok dikkatli olmaya davet ediyoruz. Henüz pek çok belediyede beyan değerleri sitelere bile işlenmemiş durumda. Belediyelerin belirlediği beyan değerleri önce muhtarlıklara tebliğ ediliyor. Tüm mal sahiplerinin mülklerinin metrekare beyan değerlerini incelemesini, fahiş buldukları bir değer ise mutlaka bireysel dava açma hakkını kullanarak dava açmalarını tavsiye ediyoruz."

ATAŞEHİR'DE DEĞER ARTIŞLARI YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE

İstanbul'da özellikle kıymetli A Plus nitelikteki bölgelerle, yatırımlık bölgelerdeki değer artışlarının öngörülenin çok üzerinde olabileceğini belirten Hakan Erilkun, 'Örneğin Ataşehir Örnek Mahallesi'nde Ercüment Batanay Sokak'ta emlak beyan değeri yüzde 50'ye yakın artmış. Aynı bölgenin bulvarı olan Libadiye Caddesi'nde ise 1.600 TL'den 3.000 TL'ye çıkmış. Bu bile değerlerde ve emlak vergisinde o kadar büyük bir fark yaratıyor ki vatandaşların sadece kendi artışlarının az ya da çok olmasına değil yakın bölgelerdeki noktaların fiyatlarına da bakmaları en sağlıklı yol olacaktır' diye konuştu.

Kaynak: Projemlak

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title