Elazığ'da Silahlı Saldırıya Uğrayan Başhekimin Hayatını Kaybetmesi

Elazığ'da Silahlı Saldırıya Uğrayan Başhekimin Hayatını Kaybetmesi

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen'in uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin, "Çok değerli bir insanı bu şekilde kaybetmek, hem ilimiz hem de ülkemiz için çok büyük bir noksanlıktır.

Elazığ'da Silahlı Saldırıya Uğrayan Başhekimin Hayatını Kaybetmesi

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen'in uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin, "Çok değerli bir insanı bu şekilde kaybetmek, hem ilimiz hem de ülkemiz için çok büyük bir noksanlıktır." dedi.

Hastanedeki makam odasına görüşme bahanesiyle giren bir firma sahibi S.G'nin önce sözlü ardından da silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan ve aynı hastanede ameliyata alınan Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Hayatını kaybeden Prof. Dr. Berilgen'in cenazesi Fırat Üniversitesi Hastanesi morguna kaldırıldı. Morga gelen Vali Zorluoğlu, çıkışta yaptığı açıklamada, çok kıymetli bir bilim adamı, değerli bir hekim ve güzel bir insanı kaybettiklerini belirtti.

Şehrin ve ülkenin önemli bir değerini yitirdiklerini ifade eden Zorluoğlu, bunun böyle bir alçakça saldırı neticesinde olmasının üzüntülerini ayrıca artırdığını bildirdi.

Zorluoğlu, "Hakikaten tarif edilemeyecek kadar üzgün olduğumu ifade etmek isterim. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Geride bıraktığı eşine, çocuklarına, babasına, kardeşlerine başta olmak üzere, aile efradına ve Elazığlı hemşehrilerime baş sağlığı diliyorum." diye konuştu.

Berilgen'i geçen yıl Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırıda yaralanan polis ve sivil vatandaşların hayata tutunması için burada verdiği mücadeleden hatırladığını vurgulayan Zorluoğlu, şunları söyledi:

"Gerçekten gerek kendisi, gerek ekibi cansiperane bir şekilde çalışarak o gün ve sonrasında çok değerli hizmetler sundu. Yine ne zaman Tunceli, Bingöl'den yaralı asker, polis, jandarma gelse burada kapıda karşılayıp, taburca oluncaya kadar hem hastalarla hem yakınlarıyla üst düzeyde ne kadar alakadar olduğunun da birebir şahidiyim. Yine değerli kardeşimin çok iyi, temiz bir Müslüman olduğuna da şahitlik ediyorum."

Geniş çaplı adli ve idari soruşturma başlatıldığın anlatan Zorluoğlu, olayın siyasi boyutu ve terörle alakalı bir tarafı bulunmadığını belirtti.

Zorluoğlu, "Adi bir cinayet olarak planlandığı söyleniyor. Bununla ilgili gerekli adli soruşturma ve yine üniversitemiz bünyesinde idari soruşturma başlatıldı. Sonuçlarını da kamuoyuna açıklayacağız. Tabii çok değerli bir insanı bu şekilde kaybetmek, hem ilimiz hem de ülkemiz için çok büyük bir noksanlıktır. Allah rahmet eylesin." dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da yarın saat 10.30'da hastanede düzenlenecek törenin ardından, Prof. Dr. Berilgen'in cenazesinin Harput'taki aile mezarlığına defnedileceğini belirtti.

Menfur olayı kınayan Demirdağ, "Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için dua edeceğiz. Yeni tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki bu bir tedbiri aşan bir durumdu. Sağlık camiasının başı sağ olsun. Öz kardeşimi kaybetmiş gibi, yıllardır beraber olduğum canımdan parça olan bir kardeşimizi kaybettik. Allah yakınlarına bizlere ve tüm sağlık camiasına sabırlar versin." diye konuştu.

Elazığ, Tunceli ve Bingöl Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Caner Demir de Prof. Dr. Berilgen'in çok değerli bir hoca, hem insani hem mesleki ahlak açısından örnek alınacak bir şahsiyet olduğunu anlattı.

Derin üzüntü içinde bulunduklarını kaydeden Demir, Prof. Dr. Berilgen'in 4 çocuk babası ve başhekimlik görevinde 5. yılını tamamlamak üzere olduğunu ifade etti.

Demir, sözlerine şöyle devam etti:

"14 Mart Tıp Bayramı'ndaki mesajımda da kendi mesleğini icra ederken görev başında, kendi çalıştıkları kurum içerisinde katledilen bir çok meslektaşımızın adını anmıştık. Yine maalesef bir diğerini daha yaşadık. Daha kaçıncı yaşayacağımızı bilmiyorum, bu kaçıncı olacak, ne zaman son bulacak, kınıyoruz. Ama kınamak nereye kadar, ateş düştüğü yeri yakıyor."

Öte yandan, saldırının ardından intihar girişiminde bulunan S.G, aynı hastanede ilk müdahalesinin ardından sevk edildiği Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.