Haberler

Soma'ya AB Destekli Büyük Proje

Güncelleme:

Türkiye'de ilk defa Soma'da, hayata geçmesi beklenen Avrupa destekli 'CityFied' projesi enerjide önemli derecede tasarruf sağlayacak.

Türkiye'de ilk defa Manisa'nın Soma ilçesinde hayata geçmesi beklenen bölge ısıtma sisteminin ardından yine ilk olacak bir proje daha ilçede İspanya ve İsveç işbirliği ile hayata geçirilecek.

Konutlarda yapılacak bazı yenilikler ve düzenlemeler ile daha az enerji harcayarak daha yüksek konfor şartları sağlamak amacıyla Türkiye'de ilk olarak Soma ilçesinde 346 konut üzerinde uygulanacak olan Avrupa destekli 'CityFied' projesi ile enerjide önemli derecede tasarruf sağlanacak. İsveç ve İspanya'nın yanı sıra Türkiye'de ilk defa Soma'da uygulanacak projede 8'i Türk 18 ortak bulunuyor. Ortakların toplam bütçesinin 49 milyon euro olduğu, Türk ortakların ise 18,1 milyon euro ile bu bütçeye katıldığı ifade edildi.

Projenin tanıtım toplantısının ilki Soma'da gerçekleştirildi. Belediyede gerçekleştirilen toplantıya projenin Türk ortaklarından TÜBİTAK, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mir Arge ve Teknovasyon görevlilerinin yanı sıra Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ve Soma Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu katıldı.

TÜRKİYE'DE AB DESTEKLİ EN BÜYÜK PROJE

Projenin faydasını anlatan TÜBİTAK görevlisi İlknur Yılmaz, yüksek enerji performanslı bölgelerdeki binalarda iyileştirilmiş enerji demonstrasyonunu sağlayacaklarını belirtti. Yılmaz, "Bina renovasyonu, akıllı elektrik ağları ve bölgesel ısıtma ve bu uygulamaların bilgi iletişim teknolojileri ve ulaştırma alanları ile bağlantılarına odaklanılarak tekrarlanabilir, sistemsel ve bütünleşik stratejiler geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Soma'da Seaş sitesinde yapılacak demonstrasyon ile bölgesel ısıtma, bina renovasyonu ve akıllı elektrik ağları faaliyetlerinin bir bölgede bütünleşik uygulaması gerçekleştirilecektir. Projede gerçekleştirilecek yenilikçi uygulamaların masraflarının yüzde 50'si Avrupa Komisyonu bütçesinden karşılanacaktır. Yani bu zamana kadar en fazla 3 milyon euro gibi bir destek olmuş. Bu proje ile AB'nin desteği yaklaşık 8 milyon euro civarında olacak" dedi.

"SOMA'YA KATKILARI BÜYÜK OLACAK"

Projenin Soma'ya katkılarının çok büyük olacağını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

"CityFied projesine dahil olarak Soma, bu yıl desteklenen 9 AB şehri arasına girmiş olup, Türkiye'de akıllı şehirler demonstrasyon uygulaması yapılan ilk Türk belediyesi olacaktır. Proje AB çerçeve programlarından Türkiye'nin en yüksek payı aldığı bütçedir. Soma, proje ile AB akıllı şehir etiketini alma fırsatını elde edecektir. Projede Soma'da yapılacak uygulamalar ile ilk bütünleşik bölgesel ısıtma, enerji verimliliği ve fotovaltaik uygulamaları gerçekleştirilecek ve harcamaların yüzde 50'si Avrupa Komisyonu bütçesinden karşılanacak ve Soma sakinlerine yüksek kalitede hizmet sunulacaktır. Soma, CityFied kapsamında geliştirilecek en son teknolojiyi kullanma ve proje ortağı diğer ülkelerden teknoloji transferi yapma şansına erişecektir. Projenin yayılımı için düzenlenecek konferanslar, basın faaliyetleri gibi etkinlikler yardımıyla Soma'nın tanıtımı hem Türkiye'de hem de Avrupa'da yapılacak."

Projeye ilişkin konuşan Belediye Başkanı Hasan Ergene, proje ile birlikte Soma'nın bir laboratuvar haline geleceğini belirterek, "İspanya, İsveç ve Türkiye'de Soma'da uygulanacak proje ile bu üç ülkede çalışmalar yapılacak. Sadece bu projeyi görmek için dünyanın her yerinden firmalar bu üç ülkeye gidecek, bilgiler alacak. Ülkemiz ve Soma açısından çok önemli bir proje" dedi.

Proje ortaklarının da yaptığı teknik sunumlar ile tanıtım toplantısı sona erdi. Proje kapsamında Türkiye'de ilk olarak Soma'da SEAŞ sosyal sitesinde 346 konutta yenilikler yapılacak. Üç aşamadan oluşacak uygulamalar kapsamında ilk olarak binaların yenilenmesi ile çalışmalar başlayacak. Binaların pencerelerinin yenilenmesi, doğal havalandırma ve aydınlatma sensörleri, yalıtım, fotovoltaik sistemler yoluyla elektrik üretimi, verimli aydınlatma, verimli ekipman (radyatör, sensörler, su tasarrufu için armatörlerin değiştirilmesi gibi) uygulamaları yapılacak. İkinci aşama olan uygulamada, bölgesel ısıtma ile SEAŞ'a ait konutların santralin atık ısısı ile ısıtılması gerçekleştirilecek. Isı toplama sisteminin arz/talep optimizasyonu sağlanacak. Düşük ısı talebinin karşılanması için ise binalara yeni trafo merkezleri kurulacak. Üçüncü uygulamada ise orta ve düşük voltaj gerilim hattı için yenilikçi çözümler uygulanacak. Bu çözümler kapsamında Fotovoltaik'ten üretilecek elektriğin merkezi sistemlerle şebekeye bağlanması sağlanacak. Dağıtım şebekesinin de enerji verimliliği arttırılacak. Yeni ve verimli şebeke bileşenlerinin geliştirilmesi sağlanacak. - MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

İlknur Yılmaz Türkiye Ekonomi Haberler

Bakan Şimşek'le görüşen CHP'li Karatepe: Asgari ücretin artırılacağı yönünde izlenim göremedim

Bakan Şimşek'le görüşen CHP'li Karatepe: Asgari ücretin artırılacağı yönünde izlenim göremedim

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, halefini açıkladı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, halefini açıkladı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

Bakmadan Geçme

Wimbledon ne zaman, hangi kanalda 2024? Wimbledon Tenis Şampiyonası nasıl izlenir? Wimbledon ödül ne kadar? TRT 1 canlı maç izle! HIRVATİSTAN-İTALYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Bugün EURO 2024 maçı yok mu? TRT 1'de maç yok mu? 2024 MasterChef CANLI Yayını! TV8 MasterChef HD İzleme Linki File Market'te nakit ödeme geçiyor mu, kartsız ödeme yapılabiliyor mu? Hayalimdeki Düğün filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hayalimdeki Düğün filmi ne zaman, nerede çekildi? Kördüğüm filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Kördüğüm filmi ne zaman, nerede çekildi? Yalan 5. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 24 Haziran Yalan yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 24-25 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Yalan canlı izle! 24 Haziran Kanal D Yalan 4. bölüm canlı izle! Yalan son bölümde neler oldu? Kanal D canlı izle! #128250 Kızıl Hare filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Kızıl Hare filmi ne zaman, nerede çekildi? 24-25 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babamın Penguenleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babamın Penguenleri filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Renkli güneş kremi kullanmak zararlı mı? Renkli güneş kremi mi daha iyi renksiz mi? Renkli güneş koruyucusu nedir?
Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title