Haberler

Petkim'in Aktif Büyüklüğü Yüzde 17 Arttı

Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin petrokimya da tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2014 yılını 4,13 milyar TL ciro, 94 milyon TL brüt kar, 111,4 milyon TL Faiz amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) karı ile tamamladı.

Türkiye'nin petrokimya da tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2014 yılını 4,13 milyar TL ciro, 94 milyon TL brüt kar, 111,4 milyon TL Faiz amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) karı ile tamamladı. Şirketin geçen yıl 3,25 milyar TL olan aktif büyüklüğü de 3,79 milyar TL'ye yükseldi.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş., 2014 yılını 4,13 milyar TL ciro, 111,4 milyon TL FAVÖK ve 94 milyon TL brüt kar rakamlarıyla tamamladı. Petrol fiyatlarındaki değişimin sektörler üzerine damgasını vurduğu bir dönemde şirketin aktif büyüklüğü 3,25 milyar TL'den 3,79 milyar TL'ye yükseldi. İki fabrikada kapasite artışı yatırımı ve kompleksin tümünde planlı bakım duruşlarının etkisiyle yaklaşık 120 gün üretim yapılamaması nedeniyle net kar 8,7 milyon TL'de kaldı. Şirketin 45 ülkeye gerçekleştirdiği yurt dışı satışlar toplamı da 563,5 milyon dolara ulaştı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sanayi şirketleri açısından sıra dışı bir yılın geride kaldığını belirterek "Petrol fiyatları geride kalan 7-8 aylık süreçte varil başına 115 dolardan 45 dolara indi. Bugünlerde 60 dolar bandında seyrediyor. TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı önemli rakamlara ulaştı, bir dolar 2,60 TL'yi aştı. Hızlı fiyat değişimleri özellikle rafineri ve petrokimya sektörlerinde ciroları olumsuz etkiledi. Bu dönemde stok yönetimi çok önemli hale geldi. Petkim'de bu süreci oldukça iyi organize ettik, 120 günlük şirket tarihinin en önemli planlı bakım ve kapasite artışı duruşlarını başarıyla gerçekleştirdik ve ciromuzu da korumayı başardık" dedi.

"2015'E DAHA GÜÇLÜ ADIM ATTIK"

Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen ile PTA fabrikalarında toplam 120 gün süren yatırım ve 4-5 yılda bir gerçekleştirilen tüm fabrikaların planlı bakım duruşlarının başarıyla tamamlanmasının Petkim'de geçen yıla damga vurduğunu anlatan Sadettin Korkut, yeni yatırımların tamamlanmasıyla brüt üretim kapasitesinin yüzde 13 artarak 2015 yılına daha güçlü adım attıklarını kaydetti. Petkim'in bağlı ortaklığı Petlim Limancılık hisselerinin yüzde 30'una uluslararası yatırım bankası GoldmanSachs'ın 250 milyon dolar karşılığı ortak olduğunu söyleyen Korkut, geçen yıl ayrıca Petkim'in yanı sıra sanayi şirketlerine de hizmet verecek yeni Arge Merkezi'ni hizmete açtıklarını, Borsa İstanbul'da sadece 6 sanayi şirketinin yer aldığı Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil olduklarını ifade etti.

EGE, EN BÜYÜK LİMANINA BEŞ AY SONRA KAVUŞACAK

Petkim'e daha fazla değer sağlayacak Rüzgar Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı yatırımlarında da geri sayım devam ediyor. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Türkiye'nin en büyük 3., Ege'nin en büyük konteyner limanının inşaatının Temmuz sonunda tamamlanacağını Ekim ayında ilk gemiye limanda hizmet verilmeye başlanacağını söyledi. Deniz derinliğini 16 metreye çıkaracak dip tarama işlemlerinin yüzde 70'inin tamamlandığını, iskeleyi oluşturacak 773 kazıktan 340'ının çakıldığını ve 310 metre uzunluğunda dalgakıran inşaatının devam ettiği bilgisini veren Korkut, "Tamamlandığında Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak ve işletmecimizin mükemmel hizmet anlayışı ile devreye girecek" diye konuştu. Korkut, ayrıca, yarımada da bu yıl inşaatına başlanacak Petkim RES Rüzgar Enerji Santrali'nin bir yıl içerisinde tamamlanarak enerji çeşitliliğine gidileceğini ve ilk fazı tamamlandığında Petkim'in elektrik enerjisinin yüzde 12'sinin buradan karşılanacağını dile getirdi. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Ekonomi Haberler

title