Haberler

139 Üniversite 2023'te En Fazla Patent Sahibi Olmak İçin Yarışıyor

Türkiye’de bulunan 139 üniversitenin son 8 yılda 28 adet olan patentli buluş sayısı 28 kat artarak 279 adete ulaştı.

Türkiye'de bulunan 139 üniversitenin son 8 yılda 28 adet olan patentli buluş sayısı 28 kat artarak 279 adete ulaştı. Üniversiteler yeni hedefi ise 2023 yılında hedeflenen 1000 patent sayısında en fazla payı alabilmek.

"2023'te Hedef 1 Milyon Patent" sloganıyla patent projesini sürdüren Adres Patent, 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü'nü TÜBİTAK Martek ile birlikte kutladı. TÜBİTAK Bilgem İdari Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte girişimcilere yönelik "Yeni patent kanununun ülke ekonomisine katkısı ve patentlerin ticarileştirilmesi" konulu panel düzenlendi. Çok sayıda üniversitenin katıldığı panelde, Türkiye'de bulunan 139 üniversitenin son 8 yılda 28 adet olan patentli buluş sayısının 28 kat artarak 279 adete ulaştığı açıklandı. Panelde ayrıca geliştirdikleri ürünlere patent alan girişimci ve üniversiteler de plaketle ödüllendirildi.

Moderatörlüğünü Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel'in yaptığı panele Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut, TÜBİTAK Marmara Teknokent Koordinatörü Deniz Yayla, TÜBİTAK Başkan Yardımıcısı Şahin Gök, Gebze Belediyesi, Güzeller OSB, üniversitelerin temsilcileri ile girişimciler katıldı. Etkinlikte panelistler İstanbul Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Leyla Türker Şener, İstanbul Bilim Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. N. Ayşe Odman Boztosun, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ve Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Patent ve Marka Vekili Av. Ali Çavuşoğlu da girişimcilere bilgiler verdi.

"Sanayi ve üniversitelerin kalkınmasını amaçlıyoruz"

Panel öncesinde etkinliğin amacından bahseden Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut, "26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak anılıyor. Dünya patent örgütünün kuruluş antlaşmasının denk geldiği bugün biz Türkiye'de 200 yılından itibaren kutluyoruz. TÜBİTAK bünyesinde adres patent ve Türkiye patent işbirliğinde ülkemizdeki sanayi ve üniversite kalkınmasını pekiştirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bir organizasyon" dedi.

"Son yıllarda patentin önemini daha iyi fark ediyoruz"

Düzenlenen panelin açılış konuşmasında ülkelerin patent sayısı ile gelişmişliğinin doğru orantılı olduğundan bahseden Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel, "Gelişmiş ülkeleri yeşil ile işaretlersek ve geri kalmış ülkeleri gri ile işaretlersek patent bakımından en fazla olan ülkelerin tamamen yeşil olduğunu görüyoruz. Böyle bir gerçek varken bizim ülkemizde de bugüne kadar henüz istenen teknolojik gelişme ve patent sayısına ulaştığımız söylenemez. Ama son 15-20 yıldır bu konunun önemini fark etmiş yöneticilerimiz, devletimiz ve üniversitelerimizin, buluşçularımızın emeği ve gayreti ile son yıllarda yüksek bir ivme olduğunu da görmekteyiz. Geçen sene TÜBİTAK Market ile yapmış olduğumuz toplantı çok verimli olmuştu. O toplantıdan sonra yapılan patent fuarlarına yoğun ilgi olduğunu görüyoruz. Adres Patent'in 5 yıl önce Silivri'de iş adamlarıyla birlikte Patent Haftası yapmıştık. Türkiye'nin dört bir yanından gelen patent ürünleri canlı sergilenmişti. O organizasyondan sonra patent enstitüsünün desteğiyle her sene patent fuarları yapılmış oldu. Bu da Adres Patent'in gerçek bir inavatör olduğunu gösteriyor" dedi.

"Hocalarımız ve üniversiteler daha çok para kazanacak"

Yeni kanunla birlikte patent tescil süreçleri kolaylaşacağını ifade eden Avrupa Patent ve Marka Vekili Av. Ali Çavuşoğlu ise, "Çünkü süreler kısalmaya başladı. Araştırma ve inceleme aşamaları Türkiye'de yapılacak. Önceden biz Rusya'ya ve Avrupa ülkelerine gönderiyorduk ve özellikle Rusya'ya diden patent başvuruları orada 3 sene bekliyordu. Ama artık yeni kanunumuzla birlikte Türk Patent Enstitüsü bunu kendi bünyesine aldı. Bundan sonra araştırma ve inceleme alanları Türkiye'de yapılacağı için süreçlerimiz daha hızlı olacaktır. Yeni kanunumuzla birlikte üniversitelerimizdeki patent potansiyeli harekete geçecek. Çünkü yeni kanunumuza göre üniversitede yapılan bir buluşta hocamıza verilecek olan para en az 3'te 1 oranında olacak. Hocalarımız yapmış oldukları işten para kazanmaya başladıkları zaman patent sayıları gittikçe artacak. Üniversitelerimizde bundan daha çok para kazanacak" diye konuştu.

"Patent satıları 28 kat arttı"

Türkiye'de üniversitelerin patent sayılarının hızla yükseldiğinden bahseden Çavuşoğlu, "2009 yılında 143 tane üniversitemiz vardı ve üniversitelerden gelen patent başvuru sayısı 28 adetti. Üniversite başına 0.20'lik bir oran düşüyordu. Geçen hafta yapmış olduğumuz çalışmalarda bu sayının 792 adeta çıktığını gördük. Yani 2009'dan 2017'in Mart ayına kadar geçen süreçte üniversitelerin yayınlanan patent başvurusu 28 kat arttı. Bu gerçekten sevindirici bir gelişme ve ben bunun daha da artacağını düşünüyorum. Patent sayısı ile doğru orantılı bir şekilde işsizlik oranı da düşmüş oluyor. Biz eğer 2023 tarihinde hedeflediğimiz patent sayısına ulaşırsak işsizlik rakamlarının da düşeceğini söyleyebiliriz. Patentle kazanan binlerce mucit var. Patentle kazanan şirketler var. Patentle birlikte büyüyen bir ülke olmamızı temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

"Küçük bir üniversiteyken 1 ayda 28 patent başvurusu yaptık"

Çavuşoğlu'nun konuşmalarının ardından ise diğer panelistler, girişimcilere patent çalışmalarının öneminden bahsettiler. Panelin sonunda ise geliştirdikleri ürünlere patent alan girişimci ve üniversite temsilcilerine plaket verildi. Plaket töreninde sahneye çıkan Karabük Üniversitesi TTO Koordinatörü Fatih Şengül, "Biz küçük bir üniversiteyiz. Önemli atılımlar yapmaya başladık. Yalnızken büyük atılımımız bu patent konusunda oldu. Biz bu konuya çok yabancıydık. Özellikle adres patentin sayesinde büyük bir atılım gösterdik. Onların sayesinde daha önce başka bir alanda başarı olamayan bir üniversitenin sadece 1 ayda 28 tane patent başvurusunu gerçekleştirmiş olduk. Bunun için teşekkür ediyorum" dedi.

Panel verilen plaketlerin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi. - KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ali Yüksel Türkiye Darıca Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title