Haberler

Ayakkabı Tamircisi Babasına Yardım Eden Genç, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini Kazandı

Güncelleme:

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan babasına yardım ederek üniversite sınavlarına hazırlanan 18 yaşındaki Mehmet Akif Kaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yerleşti. Kaya, hem babasına yardım ederken hem de kendi imkanlarıyla ders çalışarak hayalini kurduğu tıp fakültesini kazandı.

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan babasına yardım ederek üniversite sınavlarına hazırlanan 18 yaşındaki Mehmet Akif Kaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yerleşti.

Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesinden mezun olan Kaya, öğrenimi sırasında hem Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlandı hem de ayakkabı tamirciliği yapan babasına yardım etti.

Ailenin ikinci çocuğu olan Kaya, YKS'de 533 puan alarak hayalini kurduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı.

"Çocukluğumdan bu yana doktor olmanın hayalini kuruyorum"

Mehmet Akif Kaya, AA muhabirine, hem babasına ayakkabı tamiratında yardım ettiğini hem de kendi imkanlarıyla ders çalışarak üniversite sınavına hazırlandığını söyledi.

İlkokul çağlarından bu yana babasına dükkanda yardım ederek aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştığını dile getiren Kaya, "İlk ve ortaokulu Pamukova'da bitirdim. LGS'de yüzde 4'lük dilime girerek Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesini kazandım. Lisede boş zamanlarımda babama yardım etmeye devam ettim. Pandemi döneminde aile bütçesine katkıda bulunmam gerekiyordu hem derslerimi ihmal etmedim hem de babama yardım ederek pandemi sürecini atlattık." diye konuştu.

Kaya, şöyle devam etti:

"Sabahlara kadar ders çalıştığım zamanlar oldu, uykumdan feragat ettim. Hem kendi derslerimi hem de çevremdeki insanların beklentilerini dikkate aldım ve ona göre çalıştım. Kendi imkanlarımla çalışıp YKS'den 533 puan alarak hayalini kurduğum İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandım. Şu an hem babama yardım etmiş olmaktan gururluyum hem de Türkiye'nin en iyi tıp fakültesinde eğitim alacak olmamla ailemi sevindirdim."

Çocukluğundan bu yana doktor olmanın hayalini kurduğunu anlatan Kaya, "Lisede bizi tıp fakültelerini gezmeye götürdüklerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesini gördüğüm anda benim hayalim olmuştu. 'Ben bu fakülteyi tutturmalıyım.' demiştim. En büyük hayalim Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum, kazandığımı görünce rüya gibi geldi." ifadelerini kullandı.

Kaya, desteklerinden dolayı müdür yardımcısı Bilgin Bil ve öğretmenlerine teşekkür etti.

Baba Aydın Kaya da 43 yıldır Pamukova'da esnaflık yaptığını, oğlunu imkanları olmadığı için dershaneye gönderemediğini, evladının kendi imkanlarıyla çalışarak ailesini gururlandığını söyledi.

Kaya, oğlunun sabahlara kadar ders çalıştığını dile getirerek "Bazen yanıma gelip bana yadım etti. İmkanlarımızı seferber ettik. O da çalıştı kendini geliştirdi ve hayali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı. Oğlum hayalini gerçekleştirirken bizleri de gururlandırıp sevindirdi." dedi.

Kaynak: AA / Eğitim

İstanbul Üniversitesi Akif Kaya Pamukova Sakarya Akif Eğitim Sağlık Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title