Durmuş Yılmaz: MHP ve CHP'den Teklif Geldi Kabul Etmedim

Durmuş Yılmaz: MHP ve CHP'den Teklif Geldi Kabul Etmedim

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, CHP ve MHP'den kendisine vekillik teklif edildiğini ancak gelen bu tekliflere nazikçe kapıyı kapattığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı faiz tartışmasıyla gündeme gelen Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ın kapısını bu kez siyaset çaldı. Ancak Yılmaz, muhalefetin tekliflerine temkinli yaklaşıyor.

MHP'den milletvekili adayı olacağı konuşulan Yılmaz, Sözcü gazetesine verdi röportajda CHP'den ve MHP'den kendisine teklif geldiğini ancak siyasete sıcak bakmadığı gerekçesiyle geri çevirdiğini belirtti.

ERDOĞAN'IN "KİMSİN SEN" DEDİĞİ İSİM

Merkez Bankası başkanlığı koltuğunu devraldığı eski Başkan Süreyya Serdengeçti ile birlikte ekonomiye odaklanma planları yapan Yılmaz, son günlerde Erdoğan ile yaşadığı 'faiz' tartışmasıyla gündeme geldi. Tartışma, Erdoğan'ın, Merkez Bankası'na yönelik 'faizi düşürün' baskılarıyla başladı. Yılmaz, "Düşük faizle büyüme arasında bağ yok. Benim işim bu" dedi. Erdoğan, bu sözlere "Durmuş Bey kendi işine baksın, başarısı ortada" cevabını verdi. Erdoğan'ın ardından bakanlar da Yılmaz'a yönelik sert eleştirilerde bulundu.

İşte Yılmaz'ın kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlar;

"SIRADAN EMEKÇİ BİR ADAMIM İSTİFA ETMEM GEREKMİYOR"

- Sizi bundan sonraki dönemde siyasette mi göreceğiz? TEPAV'dan istifa etmeniz de gerekmiyor, aday adaylığı için zamanınız var.

Açıkçası hem MHP'den hem de CHP'den teklif geldi. Ancak ne yalan söyleyeyim, ben bu işe pek istekli değilim. Siyaset çok zor bir iş. İstifa konusu da söylediğiniz gibi. Malum kamu görevlisi değilim. Sıradan emekçi bir adamım. Siyasete girmek için istifam gerekmiyor.

- Siyasetin sizin deneyiminizde bir isme ihtiyacı olduğunu düşünmüyor musunuz?

Bana sorarsanız siyasetin hiç kimseye ihtiyacı yok. Baksanıza her yer dolu. Her yer dolup taşıyor. Bana ihtiyaç yok.

"SİYASETE GİRERSEM SÖZÜMÜN HİÇBİR AĞIRLIĞI KALMAYACAK"

- Peki, zaman zaman ekonomiye ilişkin yaptığınız eleştirilerinizi siyasette dile getirmeyi düşünmediniz mi?

Bulunduğum ortam ve deneyimim itibariyle yaptığım değerlendirmeler tamamen objektif nitelik taşıyor. Siyaset yapmıyorum. Doğru bildiğimi söylüyorum. Beni doğru tanıyanlar da sözlerimin arkasında siyaset aramıyor. Oysa siyasete girersem bir etiketim olacak. Siyasi bir kimliğim olacak. Yine aynı şeyleri söyleyeceğim, ancak bu sefer sözlerimin ağırlığının olmayabileceği endişesini taşıyorum. Böyle bir risk ne yazık ki var.

"İSTEKLİ DEĞİLİM, YİNE DE DÜŞÜNMEK İÇİN SÜRE VAR"

- Siyasete kapınızı tamamen kapattınız mı, yoksa az da olsa açık kapı bıraktınız mı?

Siyaset teklifi almak güzel. Teklif getirenlere, gönderenlere çok teşekkür ediyorum. Onları kırmak istemem. Ancak siyaset benim kaldırabileceğim bir yük değil. Siyasetin gergin, kavgalı ortamı benim mizacıma uygun değil. Bu nedenle siyasete sıcak bakamıyorum. Açıkçası siyasete hiç de istekli değilim. Ancak yine de düşünmek için zaman var.

Kaynak: Haberler.Com