Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında - Haberler
Haberi Paylaş

Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 24 ay önce uzaklaştırılan Aytaç Durak'ın ruhsatsız ve izinsiz su şişeleyip belediye imkanlarıyla seçim mitinglerinde dağıttırdığı iddiasıyla bir yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada,...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 24 ay önce uzaklaştırılan Aytaç Durak'ın ruhsatsız ve izinsiz su şişeleyip belediye imkanlarıyla seçim mitinglerinde dağıttırdığı iddiasıyla bir yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, mahkeme su şişeleme fabrikasının hangi tarihte kapatıldığının araştırılmasına karar verdi. Aytaç Durak ise suçsuz olduğunu savunup, beraatını istedi.

2009 yerel seçimleri öncesinde Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi, (ASKİ), Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 99.7 hissesine sahip olduğu Beldetaş A.Ş. ortaklığında yaklaşık 1 milyon Euro yatırımla, günde 100 bin şişe 2 litrelik su dolumu gerçekleştirecek tesis kurdu. Durak o dönemde Toroslar'dan süzülüp gelen kar sularının arıtılıp, içme suyu şebekesine verilen Çatalan İçme Suyu Tesisleri'ne ilave olarak yapılan şişeleme tesisinde şişelenen suların başta Lübnan, Ürdün, Suriye ve Irak olmak üzere, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine pazarlanacağını açıkladı. Ancak bu tesise sonraki günlerde 'baraj ve kuyu sularının satılamayacağı' gerekçesiyle ruhsat verilmedi.

Aytaç Durak'ın 28 Mart 2010'da görevden uzaklaştırılmasının ardından mülkiye müfettişleri belediyede incelemelerde bulundu. Müfettişlerin hazırladığı rapor üzerine Aytaç Durak'ın ruhsatsız ve izinsiz şişelettiği suları belediye imkanlarını kullanarak MHP'nin seçim mitinglerinde dağıttırdığı öne sürülüp, 'seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanuna muhalefet' iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana 5'inci Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına katılan Aytaç Durak, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Davalı olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi 1'inci Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in iddiası ile bir yerel gazetede çıkan haber üzerine davanın açıldığını belirten Durak, "Tuncel benim hasımımdır. Kendisi hakkında açtığım 8 ayrı davadan ceza aldı. 8 ayrı dava da devam etmektedir. Bundan dolayı hakkımda iddialarda bulunmuştur. Zaten iddia edildiği tarihten önce fabrika kapatılmıştı. Kapatılmadan önce şişelenen sular, benim bilgim dışında, yer işgal ettiği için köylülere dağıtılmış olabilir. Ayrıca, 146 mahallenin muhtarına iddialar sorulmuş. Muhtarlar da 'böyle bir şey görmedik' demiş. ASKİ ve Beldetaş yetkilileri de bu konuda araçlarının kullanılmadığını bildirmiştir. Suçsuzum ve beraatımı istiyorum" dedi.

Dinlenen tanıklardan Muzaffer Kuşdemir de kendisinin belediye otobüslerinde şoför olarak çalıştığını belirterek, "Su tesisi, o tarihlerde benim görev yaptığım otobüsün güzergahı üzerindeydi. Otobüse binen köylülerin elinde su şişeleri vardı. Ayrıca orada çalışan bir kişi, kolileri getirerek otobüsteki yolculara dağıttı" dedi.

Mahkeme hakimi, söz konusu şişeleme tesisinin 2009 yılı içerisinde kapatılıp kapatılmadığı, kapatılmışsa hangi tarihte kapatıldığı konusunda Beldetaş Şirketi'nden sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Aytaç Durak hakkında, ayrıca izin almadan, Çatalan'da su şişeleme tesisi kurup, bunun için belediyeden kaynak aktararak kurumun hak ve çıkarlarını koruyamadığı iddiasıyla 'görevi kötüye kullanma' suçundan dava açılmıştı.

MKA(OA/SS) - Adana

Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında

Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında

Durak, 'Mitingde Su Dağıtma' Davasında Hakim Karşısında

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım