Haberi Paylaş

Yunanistan'dan Pençe-Kılıç Harekatı yorumu: Türk Hava Kuvvetleri'nin zayıfladığı iddiasını kabul etmek büyük hata olur

Dünya Haberleri

İstiklal Caddesi'nde 6 vatandaşımızı kaybettiğimiz terör saldırısının ardından TSK'nın Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği hava harekatı Yunan medyasında geniş yankı uyandırdı. Pençe-Kılıç Harekatı ile ilgili detaylı bir analiz yayınlayan Yunan basını manşetlerinde "15 Temmuz sonrası 'Türk Hava Kuvvetleri zayıflıyor' iddiasını kabul etmek büyük hata olur. Yunanistan'da birçok insan bu hataya düşüyor" ifadelerine yer verdi.

Yunan medyasında Türkiye'nin "Pençe-Kılıç Hava Harekatı"nda gösterdiği kabiliyet masaya yatırıldı. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası ortaya atılan "Türk Hava Kuvvetleri zayıflıyor" iddiasının gerçek olmadığını yazan Yunan medyası, "Rakibini hafife almak büyük bir hatadır ve Yunanistan'da birçok insan bu hataya düşüyor" ifadelerini kullandı.

Analiz yazısında Yunanistan'daki kitle iletişim araçlarını elinde bulunduran yabancı sermayelere tepki gösterildi. Yunan Hükümeti'nin her duyurusuna inanılması "olağanüstü bir kolaylık" olarak nitelendirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby'nin Türkiye'nin düzenlediği hava harekatına ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye'nin kendisini savunma hakkının olduğunu dile getirmesi analiz yazısında geniş yer buldu. Haberde, "Bu açıklama, Türkiye'nin uluslararası alanda tecrit edildiği veya Ankara'nın Washington ile ilişkilerinin kesin bir şekilde bozulduğu (yukarıda bahsi geçen medya dahil) iddialarını çürütüyor" ifadeleri yer aldı.

Uluslararası ilişkilerin dinamik olduğu ve Yunanistan'ın sık sık başvurduğu "uluslararası hukuk"un ise zamanın koşullarına göre değişebileceği aktarıldı. Türkiye'nin terör hedeflerine yönelik yürüttüğü hava harekatları örnek gösterilirken 15 Temmuz 2016'daki FETÖ darbe girişiminin ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin zayıfladığı iddiasının sahadaki gerçeklikle uyuşmadığı belirtildi.

Analiz yazısında şu ifadeler yer aldı; Tam 39 gün sonra "Fırat Kalkanı" adı verilen geniş çaplı bir harekât gerçekleştirdiler. Rakibini hafife almak büyük bir hatadır ve Yunanistan'da birçok insan bu hataya düşüyor.

Star gazetesinde yer alan habere göre Hellenic Defence Systems'e (EAS) bağlı fabrikanın kapatılması nedeniyle Atina hükümetine tepki gösterilirken, Yunan milli savunma politikasının yetersiz olduğu dile getirildi.

Haberler.com - Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan Türkiye Atina Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (16)

zübükzade:

2008 yılından beri Türkiyeye ait ve tarahsız olarak uluslar arası sularda yer alan adaları yunanlılar el koydu yani yok eskiden şu bu vermiş ayaklarınızı burakın sizin döneminizde el koyuldular birde

adem seferi:

Şimdi senin ve senin yorumunu beğenen 80 kişi hangi zeka seviyesine sahip? gerçekten sizin gibi insanların nefes almayı nasıl becerebildiğini hep merak etmişimdir.

Gazi Emir:

Yürü git nerde yaşıyon,,senin iki gözle gördüğünü biz 4 gözle görüyoruz

Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title