Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma tezinden vazgeçtiği iddiaları yalanlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma tezinden vazgeçtiği iddiaları yalanlandı

AA - Tevfik Durul - Dünya
 - Güncelleme:

Yunanistan'ın, Türkiye'nin savaş sebebi sayacağını ilan ettiği kara sularını 12 mile çıkarma talebinden geri adım attığı iddia edildi. Ancak Yunan kaynaklar, söz konusu iddiayı yalanlayarak Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil tezinden vazgeçmediği bildirdi.

Yunanistan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rozakis, Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil talebinden "feragat ederek", 10 mil formülünü kabul ettiğini öne sürdü. İstişari görüşmeler sırasında Yunanistan'ın kendi sınırlarını zorladığını belirten Rozakis, "Yunanistan, Türkiye ile diyaloğu canlandırmak için elinden geleni yaptı." diye konuştu.

Yunan basınında diplomatik kaynaklara dayandırılarak verilen haberlerde, "Yunanistan'ın temel duruşu, Uluslararası Hukuk ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin (UNCLOS) öngördüğü gibi, ülkenin kara sularını 12 mile genişletme hakkının vazgeçilmez olduğudur." ifadesine yer verildi.

Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma tezinden vazgeçtiği iddialarına yanıt:

Haberlerde, Yunanistan Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis'in bir radyo kanalına verdiği röportajdaki sözlerinin kişisel fikri olduğunu belirten kaynaklar, Rozakis'in Dışişleri Bakanlığı Bilim Konseyindeki görevinin de 2020'de sona erdiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2020 yılında yaptığı açıklamada; Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki karasularını 12 mile çıkarma kararı alması halinde bunun Türkiye açısından bir savaş sebebi olacağını dile getirmişti. Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz ve Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlik hakkında konuşan Oktay, Yunanistan'ın olası bir 12 mil kararı ile ilgili olarak, "Meclis'imizin çıkardığı bir yetki var, savaş sebebidir. Bugün de arkasında durduğumuz ve bugün de o yetkinin hala geçerli olduğu bir yapıdır" demişti. TBMM 1995 yılında aldığı kararla, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkartmasının bir savaş nedeni olacağını duyurmuştu.

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkarması Ege Denizi'nin %40'ını oluşturan Yunan karasuları büyüklüğünü %70'e yükseltecek, açık deniz alanının büyüklüğünü %51'den %19'a düşecektir. Nihayetinde Türkiye'ye Ege Denizi'nin %10'undan daha az bir alan kalmış oluyor.

AA / Tevfik Durul - Dünya

Birleşmiş Milletler Yunanistan Hukuk Yunan Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

N. Harp:

ben bu isi alamis degilim ...her yunanin dedigi haber oluyo ...arkadaslar yapmayin bunu haber ...eger yunan uygulamaya gecerse obzaman bana haber verin ..bi cetelen len yunani isgal etecegin hemde 10 günde ...

Flv Yegen:

Yunanda mantık yok ki. 12 Mil olması durumunda Ege'den dışarıya çıkamıyoruz. Böyle bir durumun kabulune imkan yok. Bildiğin savaş sebebi işte. Bırak tüm Dünya'yı tüm evren ambargo koysa yinede savaşırız.

Vatandaş :

Bizlerin savaşmak için bir sebebimiz yok. Aynı toprakların, az çok aynı geleneklerin insanlarıyız. Çok klasik bir kalıptır; savaşta kazanan olmaz silah tüccarları ve sömürgeci, emperyalist devletler dışında. İki tarafı da kızıştırır, birbirine düşürür. Ama geçti o devirler. Güçler denk değil; İstanbul fethi'nde yenilmişler, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda yenilmişler. Yine yenilirler, dillere destan olur bu sefer.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title