Son Dakika! Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları, NATO gerilimi sonrası resmi temaslar için Türkiye'ye geliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları, NATO gerilimi sonrası resmi temaslar için Türkiye'ye geliyor

Haberler.com - Erdem Aksoy - Dünya
 - Güncelleme:
Son Dakika! Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları, NATO gerilimi sonrası resmi temaslar için Türkiye'ye geliyor

Son dakika! Finlandiya ve İsveç'ten art arda gelen NATO üyeliği için başvuru açıklamaları dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi" sözleriyle üyeliklerine karşı çıktığı iki ülke bugün bir açıklama yaparak, ülkelerinde bulunan FETÖ ve PKK üyesi 33 teröristi iade etmeyeceklerini duyurdu. Tansiyonu yükselten gelişme sonrası iki ülke bakanlarının resmi temaslar için önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecekleri ifade edildi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya başvuruda bulunacaklarını açıklamalarının ardından tüm dünyanın gözü bu bölgeye çevrilmişti. Bu karara ilk olarak sınırlarında NATO üyesi ülke istemeyen Rusya karşı çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhaneleri gibi. Olumlu bakmamız mümkün değil" demişti.

Öte yandan Almanya'nın başkenti Berlin'de, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK/YPG'ye çok açık destek verdiğini vurgulayarak, "Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG'ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden, sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor. Terörle aralarına mesafe koymaları gerekiyor. Ayrıca Türkiye'ye yönelik savunma sanayii ihracatı konusundaki kısıtlamaları da kaldırmaları gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Konu gündemden düşmezken son olarak Finlandiya ve İsveç, ülkelerinde bulunan FETÖ ve PKK üyesi 33 teröristi iade etmeyeceklerini duyurdu. Türkiye Finlandiya'dan 6'sı FETÖ, 6'sı PKK olmak üzere terör örgütü bağlantılı toplam 12 kişiyi; İsveç'ten de 10'u FETÖ, 11'i PKK olmak üzere toplam 21 kişinin iadesiyle ilgili süreci başlatmıştı. Mahkeme kararları ve deliller doğrultusunda yapılan 33 iade talebinden hiçbirine olumlu yanıt vermedi. İade taleplerinden 19'una ret cevabı verilirken 5'i de süreç içerisinde 2 ülke tarafından yanıtsız bırakıldı. Halen Finlandiya ile 2, İsveç ile 7 olmak üzere 9 iade talebiyle ilgili süreç devam ediyor.

Finlandiya ve İsveç'in FETÖ ve PKK terör örgütü üyesi 33 kişiyi iade etmeyeceklerini duyurması yeni bir krizin başlamasına neden olurken, NATO cephesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları'nın patlak veren NATO gerilimi sonrası resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelecekleri duyuruldu.

İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO üyelik başvurularını görüşmek için Türkiye'ye gidecek." ifadeleri kullanıldı.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya İsveç Nato Dünya Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Murat Kılıç:

Avrupa pkk yuvası haline gelmiş durumda. Pkk ya hiç biri savaş açamaz. Pkk İsveç dahil Avrupayı yangın yerine çevirir

Mete HAN:

70 lerden beri kaybettiğimiz tüm şehitlerimizin resmi ve kısa özgeçmişleri olan bir almanak gelen heyetlere takdim edilsin.Ve bütün dünya liderlerine, meclislerine gönderilsin.5 ayrı dilde basılsın.

Abura Demirel:

derhal türkiye natodan çıkmalı ! bu haçlılar ruslar batılılar birbirlerini yesinler

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title