Haberi Paylaş

İsveç, Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı dolandırıcıyı teslim edecek

Dünya Haberleri

NATO'ya girmek için Türkiye ile mutabakat imzalayan İsveç, anlaşma şartlarını yerine getirmeye başladı. Bu kapsamda Türkiye'nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı bir kişiyi iade edecekler.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri için Madrid'de üçlü muhtıraya imza atarak her iki ülkenin NATO üyeliğine şartlı onay vermişti. Terörle mücadeleden suçluların iadesine kadar işbirliğini içeren anlaşma, meyvelerini vermeye başladı. Bu kapsamda İsveç, Türkiye'ye ilk iadesini gerçekleştirecek.

Ülkenin devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Türkiye'nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye'ye iade edilmesine karar verdiği belirtildi. Yargıtay'ın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir durum olduğuna işaret etti.

2011 yılından beri İsveç'te yaşayan ve bu süre içinde sığınma başvurusu da bulunan kişinin, dolandırıcılıktan Türkiye'de 14 yıl hapis cezası bulunduğu kaydedildi. Söz konusu kişinin Türkiye'ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürüldü.

İsveç, Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı dolandırıcıyı teslim edecek

Madrid'de imzalanan üçlü muhtırayla Türkiye önemli kazanımlar elde etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katılımıyla gerçekleşen dörtlü zirveden alınan kararlar şöyle:

 • PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye'yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye'yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya'nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
 • Terör ve diğer suçluların iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye'ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç'in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere adalet, istihbarat ve güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.
Kaynak: AA / Atila Altuntaş - Dünya

Türkiye İsveç Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Tolga Babacan:

Ückagitci sizde kalsin Bize teroristleri iade edin yeter

Biden:

Pek sanmiyorum

HAYRETTİN ŞÖLEN:

DEVEDE KULAK MİSALİ

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title