Haber : İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı kameraların karşısına geçti: Erdoğan'dan görüşme talep ettik - Haberler

Haberi Paylaş

İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı kameraların karşısına geçti: Erdoğan'dan görüşme talep ettik

 - Güncelleme:

Dünya, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için attığı adımlara kilitlenirken, iki kritik isim bugün kameraların karşısına geçti. İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, NATO üyelik başvurularını 18 Mayıs Çarşamba günü yapacaklarını belirtirken, "NATO üyeliklerine 'evet' demeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da sorunların çözümü için randevu talep ettiklerini ve görüşmenin gerçekleşmesi durumunda terör konusu dahil her şeyi tartışmaya açık olduklarını ifade etti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, düzenledikleri basın toplantısında NATO üyeliğine dair yeni açıklamalarda bulundu. Andersson yaptığı açıklamada, NATO'ya 18 Mayıs'ta başvuru yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyen Andersson; "NATO üyesi olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadeleyi destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İsveç Başbakanı ayrıca; "Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız" diye konuştu.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö da "Türkiye, daha önce Finlandiya'nın üyeliğine karşı olumlu bir tutum sergilemişti ancak yeni tutumuna şaşırdık. Finlandiya, Türkiye ile hemen hemen her şeyi tartışmaya hazır. Türkiye ile daha çok konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de ( İsveç Başbakanı'nı kastederek) Erdoğan'dan görüşme talep ettik" dedi. Bunun üzerine Andersson, "Türkiye'yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirecektir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin olarak, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" demişti.

Erdoğan'ın açıklaması sonrası bugün İsveç parlamentosunda konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Türkiye ile NATO'ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya İsveç Nato Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

taner ipek:

Kandırılacakmışız gibi bir hisse kapılıyorum

Mete HAN:

Türkiye AB üyesi olmadan hiçbir ülke Nato'ya giremez!

By Kalafat:

heleal CUMHUR BAŞKANI istedigimizi almadan bırakma mülteci sorınunu da TURKmilletinin hassasiyetleri çerçevesinde çöz ozaman herşey farklı olur içeride birligi saglamak kolay olur top sende

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title