Haberler

Eski İsveç Başbakanı Bildt: "Ab, Balkanlar'a Asker Çıkarmalı"

Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, AB ülkelerini Balkanlar’da muharip asker konuşlandırmaya davet etti.

Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, AB ülkelerini Balkanlar'da muharip asker konuşlandırmaya davet etti.

Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, önde gelen siyasi ve akademisyenlerin makalelerine yer veren Project-Syndicate üzerinden yayınlanan makalesinde AB ülkelerini Balkanlar'da muharip asker konuşlandırmaya davet etti. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir asır evvelki çöküşünden bu yana Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki uç nokta olan Bihaç'tan Irak'ın Güneydoğu'sundaki Basra'ya uzanan sahadaki ülkelerin bölgesel ve küresel istikrarsızlık kaynağı olduklarına dikkat çeken Bildt, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Balkanlar'da, bölgenin etnik ve kültürel çeşitliliğine rağmen, ulus devletleri kurma girişimleri olduğunu ve bu dönemden beri bölgenin çok milletli mozaiği ile uyuşmayan milliyetçi akımların çatışmalara neden olduğunu ifade etti.

1990'ların başında Yugoslavya'nın çöküşü ile birlikte Hırvatistan'dan Kosova'ya uzanan bir sahada savaşlar başladığını ve ortaya çıkan 7 yeni ülkenin istikrarının ancak AB'nin bölgede etkin olmasıyla mümkün olabileceğinin gözlemlendiğini yazan Bildt, 2003 yılında Selanik'te yapılan AB zirvesinde Balkan ülkelerinin tamamını AB üyesi yapma sözü veren AB liderlerinin Balkanlar siyasetinin 2014 yılında AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in 5 yıllık süreçte yeni üye alınmayacağını açıklamasıyla birlikte çöküşe sürüklendiğini ifade etti.

Balkanlar'da 1990'lı yıllarda yaşanan savaşların bölgede şartların değişmiş olması nedeniyle tekrarlanamayacağını ifade eden Bildt, buna rağmen bazı sinirli tiplerin ferdi hamleleriyle çıkarabilecekleri yangınları zapt etmenin oldukça zor olacağını yazdı. Saraybosna'da Gavrilo Princip isimli bir Sırp'ın Avusturya veliahtı Franz Ferdinand'ı öldürerek bir dünya savaşını tetiklediğini hatırlatan Bildt, "Günümüzde bölge adım adım benzeri bir atmosfere sürükleniyor. Belki bu kez Üsküp'te çıkabilecek bir kıvılcımın büyük bir yangına sebep olabilir. Peki ne yapılabilir? Avrupa açısından tek yol, kapsayıcı gücünü öne sürmek ve Avrupa'ya entegrasyona ivme kazandırmak olacaktır. Balkanlar'da ortaya çıkan risklerin bertaraf edilebilmesi için AB, eyleme geçebilecek kapasitesi ve arzusu olduğunu ortaya koymalı ve AB muharip güçlerini burada konuşlandırarak bölgede askeri tatbikatlar gerçekleştirmelidir" diye yazdı.

AB Balkan Ortaklığı Formülü

AB'nin genişlemesinin de zorunlu olduğunu vurgulayan Bildt, "Şimdiye kadar AB bloğuna sadece Slovenya ve Hırvatistan dahil oldu. Görünüşe göre diğer Balkan ülkelerinin üyelikleri ise görünüşe göre zaman alacak. Bu ülkelerin üyeliğe kabul edilebilmesi için elzem reformların hızlandırılması için ise AB Doğu Ortaklığı'na benzer bir 'Balkan Ortaklığı' formülü gibi ara adımlara başvurulabilir. AB'nin aynı zamanda bölgedeki siyasi etkinliğini de artırması gerekiyor. Bu da halen devam eden bazı sınır anlaşmazlıklarının çözümü için aracılık yapmak yoluyla gerçekleştirilebilir" dedi. - STOCKHOLM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Carl Bildt Saraybosna İsveç Dünya Haberler

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title