Haberler

Eski ABD Başkanı Trump, "sus payı" davasında suçlu bulundu

Güncelleme:

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yetişkin film yıldızı Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamındaki davada 34 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Böylelikle Trump, belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu bulunmasıyla, hüküm giyen ilk eski ABD başkanı olarak tarihe geçti. Davaya bakan Hakim Juan Merchan, jürinin kararı bildirmesinden sonra Trump'a verilecek cezayı 11 Temmuz'da açıklayacak.

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump'ın, yetişkin film yıldız Stormy Daniels'a yaptığı "sus payı" ödemesiyle ilgili kendisine yöneltilen 34 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.

ABD TARİHİNDE BİR İLK

Trump'ın 6 haftadır devam eden "sus payı" davasında jüri kararını verdi. Mahkemenin 7'si erkek 12 kişilik jüri heyeti, "sus payı" davasında Trump'ın, hakkındaki 34 ayrı suçlamanın tamamından suçlu olduğuna karar verdi. Böylelikle ABD tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle ilk kez hakim karşısına çıkan eski bir başkan suçlu bulunmuş oldu.

Eski ABD Başkanı Trump, 'sus payı' davasında suçlu bulunduEski ABD Başkanı Donald Trump

KARAR SONRASI TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

Trump, jürinin kararından sonra medyaya yaptığı kısa açıklamada, "Bu rezalet ve hileli bir duruşmaydı. İnsanlar burada ne olduğunu biliyor. Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve anayasamızı savunuyorum." ifadelerini kullandı. Ülkenin bir cehenneme döndüğünü savunan Trump, davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini tekrarlayarak, "Başımız büyük belada olan bir ülkemiz var, bu hileli bir karar, bu hakimin bu yargılamaya bakmasına asla izin verilmemeliydi." şeklinde konuştu.

CEZANIN VERİLECEĞİ TARİH 11 TEMMUZ

Davaya bakan Hakim Juan Merchan, jürinin kararı bildirmesinden sonra eski ABD Başkanı Trump'a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi.

Eski ABD Başkanı Trump, 'sus payı' davasında suçlu bulunduStormy Daniels

TRUMP'IN "SUS PAYI" DAVASI

Eski ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığınca yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmıştı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti. Trump, "Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan" olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: AA / Erdem Aksoy - Dünya

Donald Trump Hakim Dünya Güncel Haberler

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Dolar için Morgan Stanley'den korkutan tahmin: 39 TL'yi görebilir

Dolar için Morgan Stanley'den korkutan tahmin: 39 TL'yi görebilir

500

Yorumlar (8)

Vatanım Türkiye:

Hiç hissetmeyeceği tutarda bir tazminat ödeyip hayatına devam edecek.

65
3
yanıtYanıtla
VEDAT YALÇIN:

Ben hiç zengin adamın. cinayet işlemek hariç. hapse girdiğini görmedim. aynen senin dediğin gibi. para cezası ile yırtacak

yanıt45
yanıt2
Senrey26:

Amerikaya en uygun başkan.

15
8
yanıtYanıtla
Burak Tezel:

Big brother's larin işi bitince yaptığı klasik oyunlardan.

11
2
yanıtYanıtla
ENSON:

Sarıların Tramp gümbür gümbür geliyor, kötünün en iyisi

7
1
yanıtYanıtla
Salih Kandıralı:

Yine 11.

6
0
yanıtYanıtla
Yıldırım YILDIZ:

Trump da gelemeyecek o zaman demek ki gevur parası yine değerlenecek

1
0
yanıtYanıtla
Bulent Uluer:

Yapmıştır ????

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title