Haberler

Ertegün'ün Mirası Washington'da Anıldı

Güncelleme:

Adını caz tarihine yazdıran Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, "Ertegün Caz Serisi"nin yeni konserine ev sahipliği yaptı.

Ayrımcılığın en şiddetli olduğu dönemlerde kapılarını siyahi müzisyenlere açarak adını caz tarihine yazdıran Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Ahmet Ertegün anısına düzenlenen "Ertegün Caz Serisi"nin yeni konserine ev sahipliği yaptı.

Gecede çeşitli müzisyen ve gruplar sahne alarak konuklara caz ziyafeti verdi. Washington Büyükelçisi Namık Tan, gecede yaptığı konuşmada, "Birçok ikonik şahsiyetle dostluklar kurdular. O zaman kimse yoktu, daha sonradan Duke Ellington, Sammie Davis Junior, Ruth Brown ve Ray Charles gibi isimler oldukça meşhur caz müzisyenleri oldular. O dönemde, böyle bir yerde, bir siyahiye ev sahipliği yapmak imkansıza yakınken, onlar bu insanları büyükelçiliğe davet ettiler. Ertegün Jazz Series'in Türkiye'nin caz müziği ile güçlü bir ilişki kurmaya yardımcı olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Gecenin öne çıkan sanatçılarından Akua Allrich, canlı performansının ardından yaptığı açıklamada, Washington'daki Türk Büyükelçiliğinde düzenlenen böylesine prestijli bir etkinlikte yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Bu bizim için gerçekten harika bir fırsat oldu çünkü burada çok büyük isimler sahne aldı. Benim için bu sahnede bulunmak müthişti" diyen Allrich, organizasyonu yapanları takdirle andığını söyledi.

Allrich'in menajeri Omraw Brown ise, "Özellikle caz müziği ile farklı kültürden, siyasi yaklaşımdan, farklı grup ve yaşlardan insanları birbirine bağlayabilirsiniz. Bu harika müzik hepsinin ortak noktası olabilir. Türk Büyükelçiliğinin, Türk Büyükelçisinin kendi himayelerinde böyle bir etkinlik düzenlemeye karar vermiş olmasından dolayı çok, çok mutluyum" diye konuştu.

Ahmet Ertegün'ün 1947'de kurduğu Atlantic Records; Aretha Franklin, Ray Charles, Herbie Mann gibi büyük caz, soul, ritim ve blues sanatçılarıyla imza atmıştı. Daha sonra babası Mehmet Münir ve kardeşi Nesuhi Ertegün'ü de yanına alan Ahmet Ertegün, Washington'da bulunduğu dönemde ırkçılığa karşı koyulan tüm bariyerleri yıkarak birçok siyahi ile önemli projeler gerçekleştirmişti. - WASHINGTON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Ahmet Ertegün Ray Charles Türkiye Dünya Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title