Erdoğan'ın İsveç'in NATO girişimlerine yönelik tepkisi akıllara Dışişleri Bakanı Linde'nin "terör" toplantılarını getirdi - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan'ın İsveç'in NATO girişimlerine yönelik tepkisi akıllara Dışişleri Bakanı Linde'nin "terör" toplantılarını getirdi

Haberler.com - Erdem Aksoy - Dünya
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO üyesi olmak için girişimlerde bulunan Finlandiya ve özellikle İsveç'e çok sert tepki gösterdi. İki ülkenin başvurularıyla ilgili olarak olumlu bir düşünce içinde olmadığını belirten Erdoğan, "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın "terör" çıkışı akıllara İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin terör örgütü YPG/PKK üyesi İlham Ahmed ile yaptığı görüşmeyi getirdi.

Finlandiya ve İsveç'ten art arda gelen NATO üyelik başvurusu açıklamaları dünya kamuoyunu hareketlendirdi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin, dün ülkelerinin gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini, "NATO üyeliği Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm savunma ittifakını güçlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalıdır. Bu kararın alınması için gereken ulusal adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz" ifadeleriyle açıkladı.

Bu gelişmenin ardından NATO'ya ilişkin bir açıklama da İsveç'ten geldi. İsveç Meclisi'nden yapılan açıklamada "İsveç'in NATO üyeliği Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacaktır" ifadeleri kullandı.

Cuma namazı çıkışında Finlandiya ve İsveç'in NATO girişimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ses getiren gelişmelere çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Pkk'sı, DHKP-C'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu konuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil" dedi.

Erdoğan'ın İsveç'in NATO girişimlerine yönelik tepkisi akıllara Dışişleri Bakanı Linde'nin 'terör' toplantılarını getirdiLinde, terör örgütü YPG/PKK üyesi İlham Ahmed ile geçtiğimiz yıl bir görüşme gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi" sözleri ise akıllara İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin son dönemde terör örgütü YPG/ Pkk üyeleriyle yaptığı görüşmeleri ve basına yansıyan fotoğrafları getirdi.

Erdoğan'ın İsveç'in NATO girişimlerine yönelik tepkisi akıllara Dışişleri Bakanı Linde'nin 'terör' toplantılarını getirdiLinde, PKK'lı Ahmed ile bu yılda bir görüşme gerçekleştirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Linde ve beraberindekiler, geçtiğimiz yılın kasım ayında YPG'li teröristlerle bir araya gelmiş ve görüşmede terör örgütüne maddi yardımın 2023 yılında 376 milyon dolara çıkarılmasının kararlaştırıldığı ortaya çıkmıştı. Linde bu yıl içinde de yine terör örgütü PKK yanlısı olan İran asıllı Amineh Kakabahev ile bir araya gelmişti.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya, İsveç, YPG, PKK, Dünya, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Ekiz Ekizoglu:

Bırakın girsinler NATO'ya, Rusya bunları 2 günde siler haritadan, Erdoğan farkında olmadan bunlara iyilik yapıyor.

Mehmet Ali Varol:

Turkiue kesinlikle izin vermesin. Terör yandaşı sözde demokrasi ulkesi bunlar ve butun avrupa ulkeleri ile ABD. bize düşman olana biz Türk halki da düşmanız.

FERDİ BAKIR:

Yunanın natoya alınmasına izin verdik. Bakın NATO ayağına bütün adaları silahlandırdı.

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title