Haberler

Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri değerlendiren Tümamiral Cihat Yaycı canlı yayını terk etti: Çok canım sıkıldı

Güncelleme:

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinin ardından sarf ettiği "Doğu Akdeniz'de kapsayıcı, adil bir paylaşım mümkündür." sözlerini yorumladı. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de hiçbir payının olmadığını belirten Yaycı, "Anladığımız kadarıyla Yunanistan bu görüşmede Doğu Akdeniz'den pay almıştır. Varsa bu gerçekten kabul edilemez bir şeydir. Libya anlaşmasını çöpe atmak demektir" diyerek yayını bitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinin ardından sarf ettiği " Doğu Akdeniz'de kapsayıcı, adil bir paylaşım mümkündür." sözleri Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'ya soruldu. Yaycı, "Anladığımız kadarıyla Yunanistan bu görüşmeden Doğu Akdeniz'den pay almıştır. Bu gerçekten kabul edilemez bir şeydir. Libya anlaşmasını çöpe atmak demektir" dedi. Canının sıkıldığını söyleyen Yaycı canlı yayından ayrıldı.

ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ'DE ADİL BİR PAYLAŞIM MÜMKÜNDÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Yunanistan ziyareti dönüşü uçakta gündeme ilişkin değerlendirme yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doğu Akdeniz ve Yunanistan'la ilişkilere yönelik önemli mesajlar veren Erdoğan, "Ege Denizi üzerinde Türkiye ve Yunanistan'ın it dalaşları konusunda "Biz artık bu sayfayı kapatalım, bitirelim bu işi" dedik. Bunları Sayın Miçotakis'e de, ondan önce görev yapan Başbakanlara da hep söyledik. Biz dostluğa ağırlık verelim istiyoruz. Dost kazanmanın gayreti içerisindeyiz. Bölgemizin doğal zenginliklerinin hakça paylaşımı noktasındaki tutumumuz başından beri aynı. Kimsenin hakkında hukukunda gözümüz olmadığı gibi, haklarımızı da kimseye çiğnetmeme irademiz sağlamdır. Kaldı ki Doğu Akdeniz'de kapsayıcı, adil bir paylaşım mümkündür. Yeter ki bunu sağlayacak zemini inşa edip, doğru yol haritaları oluşturalım ve provokasyonlara fırsat vermeyelim. Düzenlenmesini önerdiğimiz bu konferans işte o zeminin oluşturulması için doğru bir yaklaşım olacaktır." dedi.

YAYCI: YUNANİSTAN TAAHHÜT ALMIŞSA BU KABUL EDİLEMEZ

Bu açıklamaların sorulduğu Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de hiçbir hakkı olmadığını belirterek şunları söyledi: "Doğu Akdeniz'de hakça paylaşım yapabiliriz... Yani Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanı olabilir. Kim bunu sayın Cumhurbaşkanı'na söylediyse konuyu bilmiyor demektir. Ben anlatayım, Yunanistan'ın tezlerinin dünyada eşi benzeri görülmeyecek şekilde hukuksuz olduğunu. Anladığımız kadarıyla Yunanistan bu görüşmeden Doğu Akdeniz'den pay almıştır. Yunanistan bir taahhüt almıştır. Yunanistan Doğu Akdeniz'de 'ben deniz alanı alacağım' gibi bir taahhüt almışsa bu gerçekten kabul edilemez bir şeydir. Eğer Yunanistan Doğu Akdeniz'den pay alacaksa Türkiye-Libya anlaşması ne olacaktır? Libya-Türkiye anlaşması varken Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın pay alması mümkün değildir. Libya anlaşması çöpe gidecektir.

"PAYLAŞIM VARSA LİBYA ANLAŞMASI ÇÖPTÜR"

Devletler arasındaki ilişki kazan kazandır. Ben bu görüşmeden ne kazandığımızı anlamadım. 'Doğu Akdeniz'de hakça paylaşım mümkündür' lafı, Libya anlaşmasını rafa kaldırmıştır. Libya anlaşmasından sonra Yunanistan Dışişleri resmen açıklamıştır; Türkiye-Libya anlaşmasının iptal edilmesi ve Türkiye'nin Libya'daki varlığına son verilmesi... Bu iki politikayı gütmektedir. Eğer Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile bir paylaşım söz konusu ise Libya anlaşması çöptür. Libya anlaşması mevcutken Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de bir pay alması hukuken mümkün değildir.

"HAYATİ BİR TEHLİKE İÇİNDEYİZ"

Neden? Yunanistan bir takım ada devleti değildir. Sınırları adaların ucundan geçmez. Ana karasından geçer. Yunanistan adaları olan bir yarım ada devletidir. Bunu birisinin izah etmesi lazım. Hayati bir tehlike içindeyiz. Yunanistan'a Doğu Akdeniz'de pay vermek demek, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki bütün zeminini kaybetmesi demektir. Libya anlaşması mevcutken, Yunanistan'a Doğu Akdeniz'de müzakere edilemez."

Kaynak: Haberler.com Haber Merkezi / Dünya

Doğu Akdeniz Cihat Yaycı Yunanistan Politika Dünya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Galatasaray elendi mi, Galatasaray Avrupa'dan elendi mi (Sparta Prag)? 23 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Şubat Cuma Hutbesi yayınlandı! 23 Şubat Cuma Hutbesi tam metni! Diyanet 23 Şubat Cuma Hutbesi! 23 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 23 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 23 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Fenerbahçe'nin UEFA Konferans Ligi muhtemel rakipleri kim? İYİ Parti Bilecik adayı kim? 2024 İYİ Parti Bilecik Belediye Başkan adayı Göksel Aydın kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 23 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi!
500

Yorumlar (15)

aristoteles:

Kimi anlatıyorsun herşeyi kaybetsek bile Allah kader fıtrat diyecekler boşver yorma ceneni

336
68
yanıtYanıtla
Tuğberk TOPLU:

Satmadığımız ne kaldı diye düşünürken, bir anda Akdeniz olduğunu bize hatırlatan haber.

336
45
yanıtYanıtla
Hamit Gündoğdu:

Çok doğru bir tespit ve Türkiye'nin mücadele sonucu elde ettiği tüm haklı kazanımların hiç alakası olmayanlarla paylaşması ileride çok büyük kayıpların kapısını aralamakla eş değerdedir. Tıpkı yunanin çöktüğü adalara karşı sessiz kaldığımız gibi.

350
17
yanıtYanıtla
Ali Çelik:

Evet paşa gerçekleri söylüyor bakalım gelişmeler neyi gösterecek

321
25
yanıtYanıtla
Hacı Şembeki:

Cihat yayci Doğru söylüyor , Yunanistan ne alaka ...

277
16
yanıtYanıtla
Ali Çelik:

Adam haklı Yunan'a hakkı olmayan sözü verilmişse adam yerden göğe doğru söylüyor

240
19
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Doğu Akdeniz'de yunanın ne işi var. Pöh

204
9
yanıtYanıtla
Dogan Kaymaz:

Reis denizide sattı bir gece ansızın dönebiliriz

161
30
yanıtYanıtla
hikmet yaşar:

daha bunlar iyi günleriniz daha nereler verilecek

147
34
yanıtYanıtla
Ahmet AKGÜL:

cb yi halen çözemedim

141
12
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title