Haberler

Dışişleri'nden İsrail ve İran'a çağrı: Tüm tarafları çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz

Güncelleme:

Dışişleri Bakanlığı'ndan İran-İsrail geriliminde en son İsrail'in saldırılarıyla devam eden süreç hakkında bir açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında "İsrail'in Şam'daki İran Büyükelçiliği'ne yaptığı uluslararası hukuka aykırı saldırıyla başlayan gerilimin, son gelişmelerin ardından kalıcı bir çatışmaya dönüşme riski bulunmaktadır. Tüm tarafları, daha büyük bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

İran'ın 13 Nisan'da 300 füze ve İHA ile düzenlediği "Gerçek Vaat" operasyonuna dün gece yarısı karşılık veren İsrail, İsfahan eyaletini 3 drone ile vurdu. Hava savunma sistemleri saldırı düzenleyen 3 İHA'yı etkisiz hale getirirken, İran'ın nasıl bir karşılık vereceği merak konusu.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

İsrail ile İran arasındaki gerilim git gide tırmanırken Türkiye'den 2 ülkeye kritik bir çağrı geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafları daha büyük bir çatışma çıkarabilecek adımlardan kaçınmaya davet etti.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN ÖNCELİĞİ GAZZE OLMALI"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; " İsrail'in Şam'daki İran Büyükelçiliği'ne yaptığı uluslararası hukuka aykırı saldırıyla başlayan gerilimin, son gelişmelerin ardından kalıcı bir çatışmaya dönüşme riski bulunmaktadır.

Hadiseleri yakından takip etmekteyiz. Tüm tarafları, daha büyük bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz. Uluslararası toplumun önceliği, Gazze'deki katliamın durdurulması ve Filistin devletinin kurularak bölgemizde kalıcı barışın sağlanması olmalıdır."

NE OLMUŞTU?

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü. İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

Haberler.com / Salih Söğüt - Dünya

Dışişleri Bakanlığı Filistin İsrail Gazze İran Orta Doğu Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Haberler

Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünde suikast iddiası! Drone enkazın çevresinde birini görüntüledi

Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünde suikast iddiası! Drone enkazın çevresinde birini görüntüledi

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı helikopter kazasında hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı helikopter kazasında hayatını kaybetti

Kaza sonrası Cumhurbaşkanı Reisi ve İranlı yetkililerin naaşlarını böyle taşıdılar

Kaza sonrası Cumhurbaşkanı Reisi ve İranlı yetkililerin naaşlarını böyle taşıdılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölmeden önce çekilen son fotoğrafı ortaya çıktı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölmeden önce çekilen son fotoğrafı ortaya çıktı

500

Yorumlar (5)

haksız mıyım:

5 nisan 2024 tarihli ismet özçelik in yazısını okumasını tavsiye ederim insanımıza. türkiyedeki seçimlerle ukraynadaki seçimler, zelensky ile ekrem imamoğlu arasındaki ilişkiyi gözlerinizle göreceksiniz. imamoğlunun nasıl bir proje olduğunu inşallah ukraynanın başına gelen bizim başımıza da gelmeden anlarız.

37
39
yanıtYanıtla
Hakan Celik:

Haksız mıyım : Maaşlı trol gene sahnelerde

yanıt27
yanıt23
erge_nekon:

Çok güzel bir tesbit turkiyenin zelenskisi imamogludur

yanıt23
yanıt28
haksız mıyım:

benim yazdığım doğrulara karşı cehp li zorbaların .yapabildikleri tek şey hakaret etmek. varın edin, herkes kendine yakışanı yapar. biz sıradan bir vatandaş olarak doğruları paylaşmaya devam edeceğiz.evet, imamoğlu kesinlikle türkiyenin zelenskisidir ve bunu aklı başında her vatan evladı görüyor

yanıt21
yanıt22
Tolga Tplg:

Tam aksi demeli devletimiz. Oynamayın adam gibi vuruşun demeli

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title