Haber : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya resti sonrası ABD'den dikkat çeken Türkiye açıklaması - Haberler

Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya resti sonrası ABD'den dikkat çeken Türkiye açıklaması

 - Güncelleme:

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için attığı adımlara terör örgütleriyle bağlantıları nedeniyle karşı çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" restinin ardından ABD'den dikkat çeken bir çıkış geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin tepkisine rağmen NATO'nun, Finlandiya ve İsveç'in üyeliği konusunda fikir birliğine varacağından eminiz" ifadeleri yer aldı.

Türkiye'nin, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için düştüğü şerhin yankıları devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklama ABD'den geldi.

Habertürk'ün Beyaz Saray açıklamasına dayandırdığı haberine göre; yapılan açıklamada "Türkiye'nin tepkisine rağmen NATO'nun, Finlandiya ve İsveç'in üyeliği konusunda fikir birliğine varacağından eminiz" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin olarak, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" demişti.

Erdoğan'ın açıklaması sonrası bugün İsveç parlamentosunda konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Türkiye ile NATO'ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim" ifadelerini kullandı.

Haberler.com - Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Beyaz Saray Finlandiya İsveç Nato ABD Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

İsmail Dinler:

Aynı papaz misali olacak ben başta olduğum sürece kimse onu alamaz demişti ne yazıkki bir hafta sonra ABD aldı gitti

Metin Yalcin:

Meali, Türkiye istemese de alırız Nato'ya .. Doğru alırsınız ancak kendiniz savunursunuz kendinizi Türkiye asker falan vermez ..

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title