Haberler

Azerbaycan'da Fransa Sömürgesi Altındaki Ülkelerin Sıkıntıları Konuşuldu

Abone Ol

Azerbaycan'da düzenlenen konferansta Fransa sömürgesi altında bulunan ülkelerin sıkıntıları ve özgürlük mücadeleleri konuşuldu. Konferansa Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Wallis ve Futuna, Solomon Adaları, Martinik ve Fransız Guyanası'ndan temsilciler katıldı.

Azerbaycan'da düzenlenen konferansta Fransa sömürgesi altında bulunan ülkelerin sıkıntıları ve özgürlük mücadeleleri konuşuldu.

Bakü'de "Bağlantısızlar Hareketi Koordinasyon Bürosu Bakanlar Toplantısı" kapsamında Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezince "Sömürgeciliğin Tamamen Ortadan Kaldırılmasına Doğru" başlıklı konferans düzenlendi.

Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Büyükelçi Ferid Şefiyev'in moderatörlüğündeki konferansa Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Wallis ve Futuna, Solomon Adaları, Martinik ve Fransız Guyanası'ndan temsilciler katıldı.

Yeni Kaledonya Kongresi Başkanı Rock Wamytan, Fransa'nın uluslararası hukuk kurallarına uymayan, çok zalim bir devlet olduğunu söyledi.

Fransa'nın bağımsızlık uğrunda mücadele eden Kanaklar için tehdit oluşturduğunu belirten Wamytan, "Yeni sömürgecilik tehlikesi kapıdadır." dedi.

Wamytan, haklarını elde etmek için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Biz, kendi mukadderatımızla ilgili adalet istiyoruz. Fransa, kendisini demokratik ülke gibi sunuyor fakat gerçek böyle değildir. Fransa'daki sosyal kriz, hükümetin demokratik olmadığının kanıtıdır. 30 yıldır diyalogla mücadele ediyoruz fakat karşımızdaki ülke, bize bağımsızlığımızı vermek istemiyor. Fransa hükümeti, halkımızın düşüncesini umursamıyor. Mücadelemizi hiçbir zaman durdurmayacağız. Bağımsızlık ve egemenlik elde edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz."

"Fransa, işgalci bir devlettir"

Fransa Ulusal Meclisinde Fransız Guyanası'nı temsilen görev yapan Parlamenter Jean-Victor Castor da "Fransa, işgalci bir devlettir." dedi.

Castor, Fransa'nın sömürge altında tuttuğu halkların haklarını hiçe saydığını söyleyerek, "Fransa'nın atadığı yöneticilere bağlıyız. Bizim adımıza onlar karar veriyor. Sömürgeden kurtulmamızı ve bağımsız olmamızı engelliyorlar. Ülkemizin doğal kaynakları, Fransa tarafından sömürülüyor." diye konuştu.

Fransız Guyanası'nda yoksulluk oranının yüzde 54 olduğuna dikkati çeken Castor, "Halkımızın kültürünü yok etmeye çalışıyorlar. Dil politikası nedeniyle yerli halkların dili yok olup gidiyor. Fransız dilini dikte ediyorlar. Bize Fransa kanunları dikte olunuyor. Anlamsız yasalar uygulanıyor. Ülkemizin her yerinde Fransız askeri üsleri bulunuyor. Tüm kurumların yöneticileri Fransız. Ülkemiz ormanlık bir ülke fakat yerel halk, bu ormanları kullanamıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Martinik Özgürlük Partisi Temsilcisi Luc Francis Carole ise "Fransa, kendisini insan haklarına saygılı bir ülke olarak takdim ediyor fakat onlar en basit hakları bile hiçe sayıyorlar. 1635'ten itibaren Fransa'nın sömürgesiyiz. Fransa, sayısız soykırımlar yaptı, bazı halkların kökünü kesti, yüz binlerce insanı köle yaptı." ifadelerini kullandı.

"Fransa, bizi insan olarak görmüyor"

Bağımsız Martinik İçin Çevreciler ve Demokratlar Hareketinin Temsilcisi Claudette Duhamel, Fransa'nın Martinik'te neredeyse yarı kölelik rejimi oluşturduğunu söyledi.

Duhamel, şunları kaydetti:

"Bizi eşya ya da hayvan gibi görüyorlar ve bizim de böyle hissetmemizi istiyorlar. Halkımız bugün de kölelik psikolojisinden kurtarılmadı. Fransa, kendisini 'halkları kölelikten kurtaran bir ülke' olarak sunuyor fakat bu, böyle değil ve tam tersidir. Fransa, bizi insan olarak görmüyor. Fransa, bizim özgür olduğumuzu söylüyor ama yine de bizi rahat bırakmıyor. Biz, Fransa'nın neden olduğu ızdırap ve sömürgeden kurtulmak ve özgür olmak istiyoruz."

Kaynak: AA / Dünya

Yeni Kaledonya Azerbaycan Fransa Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Survivor 2024 kadrosu! Survivor 2024 All Star yarışmacıları belli oldu mu, kimler var? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title