Haberi Paylaş

Akıllarınca Türkiye'ye gözdağı veriyorlar! Yunanistan, sınırımızın yanı başında roket fırlattı

Dünya Haberleri

Yunanistan, uluslararası antlaşmalar uyarınca gayrı askeri statüde ve silahsız olması gereken Ege Adaları'nda provokatif eylemlerini sürdürüyor. Türkiye'yi kışkırtmaya devam eden Yunanistan, Rodos Adası'nda çok namlulu roketatar sistemleriyle tatbikat düzenledi.

Yunanistan'ın silahsız olması gereken Ege Adaları'ndaki provokasyonları devam ediyor. Daha önce ABD yapımı zırhlı araçları adalara konuşlandırarak ve ABD ile tank atışları yaparak akıllarınca Türkiye'ye gözdağı vermeye çalışmışlardı. Yunanistan bu kez de Ege Denizi'ndeki diğer adalar gibi, uluslararası antlaşmalar uyarınca gayrı askeri statüde ve silahsız olması gereken Rodos Adası'nda çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemleriyle tatbikat düzenledi.

1991'de Batı ve Doğu Almanya birleştikten sonra, Doğu Almanya'nın Varşova Paktı yapımı silah stoklarını satın alan Yunanistan, 160 adet RM-70 ÇNRA sistemi almıştı. Çekoslovakya üretimi RM-70 ÇNRA sistemlerinin menzili, mühimmat olarak 122mm çapındaki roketler kullanıyor. Normal menzili 20 kilometre olarak biliniyor. Ancak Yunan ordusunun Kolossus-22 adını verdiği tatbikatta, modern üretim, 40 kilometre menzilli 80 adet roket test edildi. Bu roketlerin menzili, Marmaris'in batı kıyılarını kapsıyor.

Akıllarınca Türkiye'ye gözdağı veriyorlar! Yunanistan, sınırımızın yanı başında roket attı

Türkiye'nin yerli ve milli üretim T-122 Sakarya ve TRG-300 Kasırga ÇNRA sistemleri, özellikleri bakımından Yunan ordusundaki RM-70'lerden üstün. 122mm çapında roket kullanan Sakarya ÇNRA, hedefini 40 kilometreye kadar neredeyse hata payı olmadan vurabiliyor.

Akıllarınca Türkiye'ye gözdağı veriyorlar! Yunanistan, sınırımızın yanı başında roket attı

RG-300 Kasırga ÇNRA ise, 300mm çapında büyük roketler kullanıyor, 120 kilometreye kadar hedefini tam isabet vurabiliyor. TRG-300 Kasırga, güdümlü füze ateşleyebiliyor ve tıpkı ABD'nin meşhur HIMARS sistemi gibi, uzun menzilden stratejik hedefleri nokta atışı imha edebiliyor.

Akıllarınca Türkiye'ye gözdağı veriyorlar! Yunanistan, sınırımızın yanı başında roket attı

Yunanistan Türkiye Ege Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (20)

Ayşe Turhan:

Yunanistan'ın hepsi göz dağı olsa ne yazar eski roket atarlanmı göz dağı veriyor yoksa yanındaki ülkeleremi güveniyor sabrımızı zorlamasınlar türkün ölüsü bile yeterbir saatlik operasyon yeter

Şeref Yoldas:

Hiç paniğe gerek yok, bayatlamış eski savaş provaları, yeni Savaş muharebe bilgisi ve teknoloji yok, rekor kitabına giran roket atar sistemini üretik zaten, ağ babalarınla yarışıyoruz,asla dengimiz değiler ...

Ayaz Karahanlı:

avrupa zaten dolarlari ile bir şekilde hep ambargo koyuyor ben olsam uyarı yapardım 2 kere sonra derdim cocuklar ve savaşmak istemeyenler yunanistanin şu bölgesine gitsin oraya dokunulmucak sonra saldırırdım diger ülkeler kafa tutabilcegini inanmiyorum örnegi rusya ne yapabiliyorlar hiç.

Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title