Dopingli Çıkan Başpehlivan Gürbüz'ün Altın Kemeri Geri Alındı

Dopingli Çıkan Başpehlivan Gürbüz'ün Altın Kemeri Geri Alındı

25.10.2013 15:39 | Son Güncelleme: 25.10.2013 15:39
Dopingli Çıkan Başpehlivan Gürbüz'ün Altın Kemeri Geri Alındı

Edirne Belediye Başkanlığı, 650, 651 ve 652'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni kazanarak başpehlivan olan ve altın kemerin sürekli sahibi olmaya hak kazanan Ali Gürbüz'de yasaklı madde çıkınca, kemeri geri aldı.

Edirne Belediye Başkanlığı, 650, 651 ve 652'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni kazanarak başpehlivan olan ve altın kemerin sürekli sahibi olmaya hak kazanan Ali Gürbüz'de yasaklı madde çıkınca, kemeri geri aldı. Kemer, önümüzdeki günlerde Gürbüz'e finalde kaybeden hemşehrisi Konyaaltı Belediyesi pehlivanı İsmail Balaban'a verilecek. Dün Antalya'ya giden Edirne Belediye Başkanlığı görevlileri,Ali Gürbüz'den altın kemeri geri aldı ve Edirne'ye getirdi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise Edirne Belediyesi Meclis Salonu'nda kent gündemi ve altın kemerin geri alınmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Kırkpınar'da uzun yıllardan bu yana her sene doping kontrolü yapıldığını belirten Sedefçi, 'Güreşçilerden rasgele kan numunesi alınır. Bu olay uzun yıllardan bu yana devam eden bir süreç. Bu senede belli boylarda pehlivanlardan 2 ayrı kan numunesi alındı. Bilindiği gibi baş altı ve baş ile bazı boylardaki güreşçilerin dopingli çıktığını öğrenmiş olduk. Tabiki kesinleşmesi gerekiyordu ilk çıkan numune sonuçlarının ikinci tahlil sonuçları bekleniyordu ve bunlarda geldi. Federasyon ile yazışma yaptık ve ikinci numunelerinden pozitif çıktı. Maalesef çok sevdiğim, değer verdiğim ve altın kemerin hakkı olduğunu düşündüğüm Ali Gürbüz'den kemeri almak zorunda kaldık. Üzülerek söylüyorum Ali Gürbüz'ün babası rahmetli Recep Gürbüz'ün pehlivan oğlunun ben dopingi bilerek kullandığına inanmıyorum.Kesinlikle bilinçsizce iyi niyetle bir rahatsızlığı sonucunda bilmeyerek aldığı bir ilaçtan doping çıktığına inanıyorum.Çünkü Ali Gürbüz'ün dopinge ihtiyacı yok. Ali maşallah sırım gibi çok yiğit bir pehlivan kardeşimiz. Allah yardımcısı olsun. Bu iki sene zaman çabuk geçer inşallah iki sene sonra Ali kardeşimiz bakarsınız 2019'larda 3 yıl yine arka arkaya başpehlivan olur ve kemeri yine ben takarım. 2 sene sonra bitiyor güreş yasağı, 3 senesi daha kalıyor benimde 5 senem olacağına göre Edirne halkının bana vereceği destekle Ali Gürbüz'e, allah bana ömür verirse altın kemeri tekrar takacağımı düşünüyorum. Haftaya ikinci pehlivan kardeşimizle (İsmail Balaban) ile görüşeceğiz. Şuanda başpehlivanlık unvanını ona vereceğiz ve altın kemeri 1 yıl ona emanet vereceğiz.ödedi.

Bir gazetecinin 'Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek'in, Başpehlivan Ali Gürbüz'ün dopingli olduğunun kesinleşmişse verdiğim paranın iadesi için talep ederim' açıklamasını hatırlatması üzerine, Sedefçi, 'Ağa parasının tamamen ödedi. Belediyeye ödeyecek borcu kalmadı, 807 bin lirayı belediyeye yatırarak ağalık unvanını devamına hak kazanmış oldu. Ağa ile kol kola girip beraberce 2014'ün güreşlerini en iyi şekilde yapmanın şerefine yaşacağımızı düşünüyorum. Altın kemer şimdilik bende. Kısmetse haftaya ikinci kardeşimiz gelene kadar Edirne Belediyesinde emanette kalacak. Ben şimdi bunu kendim takmak istiyorum. Bende siyasette başpehlivanlığa gelmek istiyorum.ödedi.

ADIMI HAMDİYE YAPARIM

2009 yerel seçimleri öncesinde seçim vaadi olarak açıkladığı Yılıdırım Mahallesi'ne 3 ülke tarafından görülen ve 155 metre uzunluğundaki Sedefkule'nin yapılamaması konusunda eleştiriler aldığını hatırlatan Sedefçi, 'Vaatlerimden biri de Yıldırım Mahallesi'ne kule yapmaktı. Kuleyi yapmak için ihale kararı aldık 2 sene önce. İhale ilanlarını yaptık o anda Sayıştay denetçileri geldiler ve soruşturma açtılar kuleyi nasıl yapıyorsunuz diye. Yasal boyutta Sayıştay denetçilerin yapılan denetleme hakkı olduğu halde, yapacağımız işlere de müdahale etmek durumunda oldular.Bununla ilgili soruşturma açtılar. Savunma istediler arkadaşlarımdan ve işin önü kapandı. Sayıştay denetçilerinin İhale ile tasarrufta bulunmaları hesap sorması herkesin midesini bulandırdı. Arkadaşlarımızda başımız derde girmesin ihaleden vazgeçip iptal edelim dediler. Bende memurlarımın psikolojisini anlıyorum. Bende arkadaşlarımı germemek için iptal etme yoluna gittik. Maalesef kulemiz bu yüzden ikinci bahara kaldı. Ben kuleyi yapamazsam adımı Hamdiye yaparım demiştim. Bunu hatırlıyorum. Edirne bunu bilsin. Yapamazsam adımı yine Hamdiye yapacağım. Ama ben bu kuleyi yapacağım. Bu kuleyi inşallah 2015-2016'da bitecek Edirne halkı bu onurlu görevi tekrar bana verirse.ödiye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title