Dillerini Unutturmamak İçin Oyuncak Ayı Geliştirdiler

Dillerini Unutturmamak İçin Oyuncak Ayı Geliştirdiler

Rusya’ya bağlı Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti’nde, kaybolmaya yüz tutan diller arasında bulunan Osetçe’nin unutulmaması için oyuncak ayı geliştirildi.

28.07.2018 11:30 | Son Güncelleme: 28.07.2018 11:30
Dillerini Unutturmamak İçin Oyuncak Ayı Geliştirdiler

Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti'nde, kaybolmaya yüz tutan diller arasında bulunan Osetçe'nin unutulmaması için oyuncak ayı geliştirildi.

Birçok etnik milletin ve özerk cumhuriyetlerin bulunduğu Rusya Federasyonu'nda, kaybolmaya yüz tutan dillerin hatırlanması ve unutulmaması için farklı yöntemler geliştirilmeye devam ediliyor. Kuzey Osetya'nın başkenti olan Vladikavkaz'da yaşayan Kuzey Kafkas Madencilik ve Metalurji Enstitüsü mezunu Elona Dzalayeva isimli Oset kadını, Kuzey Osetya'da neredeyse hiç kimsenin Osetçe konuşmaması üzerine bir oyuncak ayı geliştirdi. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan ayı, hem Osetlerin yerel kıyafetleriyle giydirilerek büyüklere hediyelik eşya oldu hem de elektronik mekanizma ve yazılımıyla çocuklara Osetçe konuşan oyuncak arkadaşı oldu. Mashuk adını verdiği oyuncak ayı hem Osetçe konuşuyor hem de Osetçe şiir okuyabiliyor. Böylelikle çocuklar hem oyun oynuyor hem de ana dillerini konuşmuş oluyor. Ayrıca oyuncakların Osetler tarafından büyük bir ilgiyle satın alındığı öğrenildi. - MOSKOVA

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title